Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Artykuły 43 oraz 43a ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji precyzują obowiązki dla operatorów świadczących swoje usługi m.in. z wykorzystaniem platform telewizji cyfrowych, których sygnał dostarczany jest do klientów drogą satelitarną lub z wykorzystaniem innych sieci telekomunikacyjnych. Zgodnie z ust. 1 art. 43 ww. aktu prawnego: ˝Operator rozprowadzający program, z wyłączeniem podmiotu rozprowadzającego program w sposób cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną w multipleksie, jest obowiązany do rozprowadzania programów Telewizja Polska I, Telewizja Polska II i jednego regionalnego programu telewizyjnego rozpowszechnianego przez Telewizję Polską SA (...)˝.

   Obecnie już ponad siedem milionów abonentów uzyskuje dostęp do kanałów telewizyjnych dzięki cyfrowym platformom telewizyjnym. O ile obecnie nie występują problemy związane z odbiorem ogólnopolskich kanałów telewizji publicznej, o tyle z przykrością muszę stwierdzić, że mieszkańcy poszczególnych województw nie mają dostępu do pasm regionalnych w ramach TVP Info. Dzieje się tak, ponieważ w ofercie głównych operatorów rozprowadzany jest sygnał tego kanału wyłącznie powiązany z pasmem regionalnym przygotowywanym przez ośrodek regionalny dla Warszawy. Stan ten powoduje, że znaczna część abonentów chcących zrealizować swoje konstytucyjne prawo do informacji na tematy lokalne z TVP regionalnej nie ma takiej możliwości.

   Pragnę również podkreślić, że zgodnie z ust. 3 art. 43 ustawy o radiofonii i telewizji przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przeprowadza ocenę realizacji opisanego powyżej obowiązku, a jej wyniki przedstawia ministrowi właściwemu do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, któremu przypisano ustawowy obowiązek prowadzenia działań zapewniających odpowiednią realizację zadania polegającego m.in. na dystrybucji programu regionalnego TVP.

   Na tej podstawie zwracam się do Pana Ministra z uprzejmą prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Jakie stanowisko zajęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie realizacji przez operatorów obowiązku określonego w ust. 1 art. 43 ustawy o radiofonii i telewizji?

   2. Czy zarządzany przez Pana resort planuje podjąć działania związane z umożliwieniem dostępu do właściwych pasm regionalnych TVP dla abonentów polskich platform telewizji cyfrowych w poszczególnych województwach?

   3. Czy w ocenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego obecne rozwiązanie prawne przyjęte w ustawie o radiofonii i telewizji w sposób wystarczający zapewnia realizację prawa obywateli do swobodnego dostępu do informacji w wymiarze regionalnym?

   4. Czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje podjąć działania prowadzące do zmiany obecnych rozwiązań prawnych, tak by w sposób precyzyjny zobowiązać operatorów do dystrybucji pasm regionalnych TVP w ramach obecnie funkcjonujących cyfrowych platform telewizyjnych?

   Z poważaniem

   Poseł Waldemar Sługocki

   Zielona Góra, dnia 26 października 2012 r.