Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację posła na Sejm RP pana Artura Górczyńskiego przekazaną pismem z dnia 7 listopada br., o sygn. SPS-023-11128/12, w sprawie wydania rozporządzenia regulującego sposób nadawania stopni żeglarskich uprzejmie informuję, co następuje.

   Zgodnie z art. 37a ust. 13 ustawy z 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej (Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 857, z późn. zm.) szkolenia w zakresie uprawiania turystyki wodnej prowadzą osoby, które posiadają tytuł zawodowy trenera lub instruktora sportu w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857, z późn. zm.) lub instruktorzy właściwych polskich związków sportowych.

   Kwestie dotyczące uprawnień do przeprowadzania egzaminów zostały uregulowane w art. 37a ust. 8 ustawy o żegludze śródlądowej. Zgodnie z tymi przepisami egzamin przeprowadza właściwy polski związek sportowy lub podmiot upoważniony przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej.

   Zasady i warunki związane z uzyskaniem upoważnienia do przeprowadzania egzaminu zostały określone przepisami art. 37b ustawy o żegludze śródlądowej. Na podstawie art. 37b ust. 8 minister właściwy do spraw kultury fizycznej, minister właściwy do spraw gospodarki morskiej oraz minister właściwy do spraw transportu otrzymali delegację do wydania rozporządzenia, w którym zostaną określone szczegółowe warunki uzyskiwania upoważnienia oraz warunki kadrowe i organizacyjne, konieczne do prawidłowego przeprowadzania egzaminu. Projekt rozporządzenia wydawanego na podstawie art. 37b ust. 8 uwzględnia instruktora sportu w żeglarstwie lub sportach motorowodnych w § 4. Zgodnie z tym przepisem egzamin będzie przeprowadzany przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, za które uznaje się posiadanie co najmniej tytułu instruktora sportu w żeglarstwie lub sportach motorowodnych oraz posiadanie licencji lub stopnia nie niższego niż ten, na który odbywa się egzamin.

   Organem wiodącym przy pracach nad przygotowaniem przedmiotowego rozporządzenia jest minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Projekt pn. ˝Projekt rozporządzenia ministra sportu i turystyki oraz ministra infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków uzyskiwania upoważnienia do przeprowadzania egzaminu oraz warunków kadrowych i organizacyjnych koniecznych do przeprowadzania egzaminu˝ został poddany konsultacjom społecznym oraz był przedmiotem uzgodnień międzyresortowych w terminie 27 czerwca 2011 r. - 7 lipca 2011 r. W związku z uwagami zgłoszonymi w ramach uzgodnień międzyresortowych prace nad przedmiotowym rozporządzeniem zostały wstrzymane do czasu wydania na podstawie art. 37a ust. 15 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej rozporządzenia ministra sportu i turystyki w sprawie uprawiania turystyki wodnej.

   Zgodnie z delegacją art. 37a ust. 15 ustawy o żegludze śródlądowej przygotowany został projekt rozporządzenia ministra sportu i turystyki w sprawie uprawiania turystyki wodnej. Przedmiotowy projekt nie reguluje jednak kwalifikacji osób uprawnionych do przeprowadzania egzaminów potwierdzających posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności z zakresu żeglarstwa. Wykracza to poza zakres upoważnienia ustawowego. Projekt ten został w dniu 7 grudnia br. skierowany do konsultacji społecznych zgodnie z § 12 ust. 5 uchwały nr 49 Rady Ministrów z dnia 19 marca 2002 r. Regulamin pracy Rady Ministrów (M.P. Nr 13, poz. 221, z późn. zm.). Termin zgłoszenia uwag został określony do dnia 31 grudnia br. Po zakończeniu tego etapu prac projekt zostanie przekazany do uzgodnień międzyresortowych. Rozporządzenie ministra sportu i turystyki w sprawie uprawiania turystyki wodnej powinno zostać wydane do końca I kwartału 2013 r.

   Z wyrazami szacunku

   Minister

   Joanna Mucha

   Warszawa, dnia 28 grudnia 2012 r.