Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Przemoc w rodzinie należy do najboleśniejszych zjawisk, dlatego aby likwidować jego skutki, konieczna jest m.in. skuteczna interwencja państwa.

   Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z tym zjawiskiem są programy korekcyjno-edukacyjne dla osób stosujących przemoc w rodzinie. Szkolenia te mają na celu m.in.: powstrzymanie osoby stosującej przemoc w rodzinie przed dalszym stosowaniem przemocy; rozwijanie umiejętności samokontroli i współżycia w rodzinie; kształtowanie umiejętności w zakresie wychowania dzieci bez użycia przemocy w rodzinie.

   Tymczasem zdaniem przedstawicieli zespołów interdyscyplinarnych zbyt wygórowane są wymagania wobec kandydatów na trenerów prowadzących zajęcia korekcyjno-edukacyjne. Warunki te, zawarte w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z dnia 22 lutego 2011 r. (Dz. U. z 8 marca 2011 r. poz. 259), powodują, iż przykładowo w województwie kujawsko-pomorskim jedynie w pięciu powiatach udało się uruchomić takie szkolenia. Podobny problem zapewne ma miejsce w całej Polsce.

   Dlatego proszę Pana Ministra o odpowiedź na pytania:

   1. Czy zdaniem ministerstwa przyczyną tak małej liczby kandydatów do prowadzenia oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych są zbyt wygórowane wymagania?

   2. Jakie działania zamierza podjąć ministerstwo, aby zwiększyć liczbę kandydatów na trenerów i tym samym poprawić skuteczność walki z przemocą w rodzinie?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Anna Bańkowska

   Bydgoszcz, dnia 15 października 2012 r.