Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na wystąpienie wicemarszałka Sejmu pana Marka Kuchcińskiego z dnia 24 października 2012 r., nr SPS-023-10557/12, przy którym załączono interpelację pani poseł Małgorzaty Niemczyk oraz grupy posłów w sprawie możliwości wprowadzenia ulg podatkowych dla przedsiębiorców przekazujących darowizny na działalność sportową, uprzejmie informuję.

   Odnosząc się do propozycji wprowadzenia ulg podatkowych dla przedsiębiorców przekazujących darowizny na działalność sportową, pragnę wyjaśnić, że przepisy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują już obecnie możliwość odliczenia od dochodu (przychodu) dokonanych darowizn na działalność sportową. Jednakże, aby skorzystać z tych odliczeń, spełnione muszą być określone warunki w ustawach podatkowych.

   Zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397) od podstawy opodatkowania odlicza się darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 23 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie organizacjom wskazanym w tej ustawie, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele, łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu.

   Ustawa o działalności pożytku publicznego w art. 4 wymienia m.in. wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej.

   Na kulturę fizyczną zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857, z późn. zm.) składają się sport wraz z wychowaniem fizycznym i rehabilitacją ruchową.

   Również w podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) istnieje możliwość odliczenia od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej kwot darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego organizacjom, o których mowa w tej ustawie, w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.

   Podkreślić należy, że możliwość odliczenia dotyczy nie tylko dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanych według skali podatkowej, ale również innych dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych, np. ze stosunku pracy, z najmu.

   Na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.) także podatnicy opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, czyli przedsiębiorcy oraz podatnicy osiągający przychody z najmu, mogą odliczyć od przychodów kwoty darowizn zgodnie z art. 26 ustawy o podatku dochodowym, jeżeli nie zostały odliczone od dochodu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym.

   Ponadto osoby fizyczne mogą w rocznym zeznaniu podatkowym złożyć wniosek o przekazanie na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego, wybranej z wykazu, o którym mowa w ustawie o działalności pożytku publicznego, kwoty w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego.

   Biorąc powyższe pod uwagę, nie znajduję uzasadnienia dla wprowadzenia innych rozwiązań dla przedsiębiorców przekazujących darowizny na działalność sportową.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Maciej Grabowski

   Warszawa, dnia 15 listopada 2012 r.