Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Minister! Z analiz przeprowadzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wynika, że w tym roku zostało zlikwidowanych już 700 szkół, ale jednocześnie zaznacza się, że nie wzięto pod uwagę tych zamkniętych z powodu reform przeprowadzanych przez MEN. Jeśli jednak rozpatrzy się również to kryterium, to według ˝Dziennika Gazety Prawnej˝ w tym roku zamknięto około 1,5 tys. szkół, a w ciągu sześciu lat rządów Platformy Obywatelskiej zamkniętych zostało ponad 4,7 tys. szkół. Głównie zamykane są szkoły podstawowe znajdujące się w niewielkich miejscowościach oraz na wsiach. Szkoły w tych miejscach to zawsze nie tylko bardzo ważne miejsca edukacji, ale również placówki spełniające szeroko pojęte funkcje socjalizacyjne i pomagające w funkcjonowaniu wsi. Likwidacja szkoły w danej wsi czy miejscowości powoduje ogromne problemy dzieci. Są one siłą przenoszone do całkiem innego środowiska, bardzo różniącego się od poprzedniego, oraz niejednokrotnie są zmuszone do dojazdu do szkoły, który często trwa bardzo długo. Eksperci natomiast apelują o to, aby nie podejmować takich kroków, ponieważ może mieć to podobne skutki jak likwidacja przedszkoli w latach 90. w Polsce - dziś rodzice mają problemy ze znalezieniem przedszkola dla swoich dzieci.

   W związku z powyższym kieruję do Pani Minister pytania:

   1. Jakie są przesłanki do likwidacji tak dużej ilości szkół? Czy ministerstwo nie widzi innego pomysłu na rozwiązanie tego problemu?

   2. Ile szkół planuje się zamknąć w przyszłym roku?

   3. W związku z informacjami medialnymi o pochopnych decyzjach o zamykaniu szkół proszę o informację, czy i kto monitoruje ten proces decyzyjny

   Z poważaniem

   Poseł Piotr Pyzik

   Gliwice, dnia 28 września 2012 r.