Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! W urzędach pracy zarejestrowanych jest już ponad 216 tys. osób z wyższym wykształceniem (stan na czerwiec 2012 r.). Polskie uczelnie są nazywane fabrykami bezrobotnych. Trend ten utrzymuje się od 2010 r., o czym wielokrotnie ostrzegali ekonomiści oraz media. Średni czas poszukiwania pracy przez absolwenta wyższej uczelni wynosi co najmniej pół roku. Na koniec czerwca 2012 r. stopa bezrobocia wśród osób z wyższym wykształceniem wynosiła już 5,5%, a wszystko wskazuje na to, że nadal będzie wzrastać, ponieważ osoby, które ukończyły uczelnie wyższe w roku akademickim 2011/2012, czyli na przełomie lipca i sierpnia, rozpoczną poszukiwanie pracy jesienią.

   Bezrobocie wśród osób poniżej 25. roku życia utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie i wynosi 24,9%. W całej Unii Europejskiej około 5,5 mln młodych osób nie pracuje, choć zgłasza taką chęć.

   W związku z tak poważną sytuacją kieruję do Pana Ministra pytania:

   1. W tym roku resort pracy uruchomił program ˝Młodzi na rynku pracy˝. Jakie są skutki tego programu? Ile osób zostało nim objętych? Jakie wymierne zmiany można zauważyć dzięki temu programowi?

   2. Jakie inne działania, oprócz programu ˝Młodzi na rynku pracy˝, podjął Pan, aby poprawić sytuację na polskim rynku pracy?

   3. Czy zamierza Pan poprawić sytuację absolwentów szkół wyższych mających problem ze znalezieniem pracy? Jeśli tak, to w jaki sposób?

   4. Czy zamierza Pan poprawić relacje pomiędzy uczelniami wyższymi a środowiskiem pracodawców? Jeśli tak, to w jaki sposób?

   5. Co zrobił Pan dla poprawy sytuacji absolwentów wyższych uczelni mieszkających w aglomeracji śląskiej?

   Z poważaniem

   Poseł Piotr Pyzik

   Gliwice, dnia 28 września 2012 r.