Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Społeczność lokalna Sądecczyzny i Podhala jest zaniepokojona pojawiającymi się doniesieniami o planowanej przez MSW likwidacji Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Zdziwienie i oburzenie jest tym większe, że zaledwie przed dwoma laty problemy organizacji i funkcjonowania Straży Granicznej na południowej granicy państwa były przedmiotem ożywionej debaty.

   W związku z powyższym prosimy Pana Ministra o odpowiedź na poniższe pytania:

   1. Czy i z jakiego powodu jest planowana likwidacja Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu?

   2. Jakie będzie przeznaczenie zespołu budynków Komendy KOSG w Nowym Sączu po ewentualnej likwidacji Karpackiego Oddziału SG? Budynki te zostały wzniesione w ostatnich kilku latach znacznym nakładem środków publicznych, tj. ok. 55 mln zł z programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, PSP i BOR. Infrastruktura, jaką obecnie dysponuje KOSG, jest jedną z najlepszych w kraju. Jaka publiczna instytucja potrzebuje takiego obiektu? Ile będzie kosztowało przystosowanie obiektu w Nowym Sączu do ewentualnych nowych funkcji? Czy w tej sytuacji likwidację KOSG i zmianę przeznaczenia jego komendy w Nowym Sączu można uznać za racjonalne gospodarowanie środkami publicznymi?

   3. Jak mają się plany likwidacji Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu do rekomendacji zawartych w resortowym dokumencie ˝Koncepcja funkcjonowania Straży Granicznej w latach 2009-2015˝, aby na każdej wewnętrznej granicy UE/Schengen pozostał jeden oddział Straży Granicznej?

   4. Jaki jest status dokumentu z grudnia 2010 r.: Propozycje zmian organizacyjnych SG na południu RP zaakceptowanego przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, zgodnie z którym na południowej granicy państwa miały funkcjonować trzy Oddziały SG: Karpacki, Śląski i Sudecki?

   Poseł Anna Paluch

   oraz grupa posłów

   Warszawa, dnia 14 września 2012 r.