Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Moja interpelacja jest spowodowana i sprowokowana sytuacją i zaniepokojeniem, jakie mają miejsce w powiecie świdnickim i wałbrzyskim, związanymi z kontraktowaniem świadczeń w zakresie ratownictwa medycznego.

   Jak wiemy, ale także czytamy w przekazanych na moje ręce pismach, ratownictwo medyczne jest jedną ze służb, takich jak Policja i straż pożarna, działających w sytuacjach nagłych, bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego. Zespoły ratownictwa medycznego pełnią misję niesienia pomocy potrzebującym i nie można dopuścić, aby realizacja ich zadań była świadczona przez podmioty traktujące swą działalność jedynie jako przedmiot zysku. Przejęcie usług ratownictwa medycznego przez firmy prywatne może spowodować całkowitą dysfunkcję tego sytemu i mocno zaszkodzić społeczeństwu, jak również spowodować zniknięcie z rynku wielu podmiotów publicznych wykonujących te zadania.

   Wieloletnie i znaczące nakłady finansowe przeznaczone na budowanie nowoczesnej infrastruktury, wyposażenie w najwyższej jakości sprzęt medyczny oraz tworzenie sprawnych systemów łączności sprawiają, iż jednostki publiczne stają się gwarantem prawidłowości funkcjonowania systemu ratownictwo medyczne, zapewniając ciągłość i kompleksowość realizowanych zadań.

   Szanowny Panie Ministrze, w świetle przedstawionej argumentacji przekazanej mi w pismach, wskazującej na pilną potrzeba dokonania zmian w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym, zapytuję Pana Ministra, czy widzi potrzebę wprowadzenia następujących zmian, które dotyczą:

   - wprowadzenia nowego mechanizmu wyłaniania jednostek realizujących czynności ratunkowe,

   - wyłączenia kompetencji NFZ w zakresie opiniowania wojewódzkiego planu działania PRM (art. 21 ust. 5 pkt 1),

   - zniesienia kompetencji NFZ do zawierania, rozliczania i kontroli umów z dysponentami jednostek PRM (art. 22, art. 23 ust. 3, art. 30 ust. 5, art. 46 ust. 8, art. 47 ust. 1, art. 49),

   - zawierania umów z dysponentami publicznymi,

   - wprowadzenia odpowiednich zmian w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm).

   Państwowe Ratownictwo Medyczne, o którym jest mowa w ustawie, powinno zostać systemem państwowym, gdyż jest składową ogólnie pojętego państwowego systemu ratownictwa, dlatego pytam Pana Ministra Zdrowia, czy znowelizuje ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym i przywróci jego podmiotom charakter publiczny?

   Pozostaję z szacunkiem

   Poseł Agnieszka Kołacz-Leszczyńska

   Wałbrzych, dnia 13 września 2012 r.