Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Minister! Szanowny Panie Ministrze! Podejmując w ramach decentralizacji funkcji państwa decyzję o przekazaniu gminom zakładania i prowadzenia m.in. publicznych przedszkoli z dniem 1 stycznia 1992 r., ustawodawca określił jednocześnie charakter przekazanych przez państwo zadań jako obowiązkowe zadania własne gmin, do których należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb jej wspólnoty w zakresie edukacji publicznej, a taką potrzebą jest m.in. organizacja wychowania przedszkolnego, tj. zakładanie, prowadzenie przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej oraz innych form wychowania przedszkolnego.

   W związku z powyższym należy podkreślić, że edukacja przedszkolna na terenie gminy nie jest nowym zadaniem. To od samorządów lokalnych oczekuje się efektywnego prowadzenia finansowania m.in. edukacji przedszkolnej oraz dostosowywania jej do lokalnych możliwości i potrzeb. Od 1 września 2011 r. dzieci pięcioletnie zostały objęte obowiązkiem realizacji rocznego przygotowania przedszkolnego w ramach podstawy programowej dla dzieci pięcio- i sześcioletnich realizowanej w przedszkolach lub oddziałach przedszkolnych w szkołach. Jednak obecnie subwencja oświatowa nie obejmuje dzieci pięcio- i sześcioletnich objętych obowiązkiem nauczania przedszkolnego, tzw. przygotowania przedszkolnego.

   Objęcie subwencją oświatową wychowania przedszkolnego to postulat od wielu lat zgłaszany przez różne środowiska związane z edukacją, w tym przez nauczycielskie związki zawodowe oraz jednostki samorządu terytorialnego. Za zmianą finansowania przedszkoli opowiadało się również już w 2010 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej, które przygotowało własny projekt nowelizacji. Jedną z ważniejszych zmian zaproponowanych w nim było częściowe dotowanie wychowania przedszkolnego z budżetu państwa. Jednak prace nad tym projektem zostały wstrzymane.

   Mając powyższe na uwadze, zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:

   1. Czy w Ministerstwie Finansów i w Ministerstwie Edukacji Narodowej są prowadzone prace nad zmianą przepisów naliczania subwencji oświatowej, z uwzględnieniem częściowego dotowania wychowania przedszkolnego z budżetu państwa?

   2. Czy Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Edukacji Narodowej przewidują w następnym roku budżetowym lub kolejnych latach zwiększenie subwencji oświatowej poprzez jej rozszerzenie na dzieci pięcio- i sześcioletnie objęte wychowaniem przedszkolnym?

   Z poważaniem

   Poseł Janina Okrągły

   Warszawa, dnia 30 sierpnia 2012 r.