Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W związku z interpelacją posłów Dawida Jackiewicza oraz Przemysława Wiplera z dnia 7 września 2012 r. (znak: SPS-023-8262/12) w sprawie zasad wynagradzania członków Zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna SA poniżej przedstawiam stosowne wyjaśnienia.

   Powołania członków Zarządu PGE, tj. pana T. Z., w skład zarządów spółek PGE Energia Jądrowa SA i PGE EJ1 sp. z o.o. oraz pana M. S. w skład Zarządu PGE Energia Odnawialna SA było zgodne z koncepcją PGE w zakresie zapewnienia bezpośredniego nadzoru nad kluczowymi spółkami Grupy Kapitałowej PGE (dalej GK PGE). Powołanie pana T. Z. pełniącego jednocześnie funkcję prezesa Zarządu PGE w skład zarządów spółek odpowiedzialnych za budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej miało na celu zapewnienie pełnej i skutecznej kontroli nad jednym z najważniejszych projektów realizowanych przez GK PGE. Ponadto udział członka Zarządu PGE w zarządach ww. spółek miał wpływ na prowadzone przez nie działania, a także ochronę interesów PGE w pierwszym etapie realizowanego projektu z uwagi na jego zasilenie środkami PGE. Natomiast powołanie pana M. S. pełniącego jednocześnie funkcję wiceprezesa PGE w skład zarządu spółki PGE Energia Odnawialna SA wynikało z konieczności zapewnienia i przyspieszenia realizacji procesu konsolidacji operacyjnej w ramach GK PGE.

   Działanie członków zarządu PGE miało nie tylko na celu zapewnienie skutecznego monitoringu kluczowych decyzji biznesowych, ale przede wszystkim zharmonizowanie działań spółek dla realizacji wspólnej dla całej grupy kapitałowej strategii. W świetle powyższego udział członków Zarządu PGE w organach spółek zależnych nie mógł powodować postania konfliktu interesów. Ponadto należy mieć na względzie, że żaden z przepisów Kodeksu spółek handlowych nie zabrania zajmowania przez członka zarządu spółki dominującej funkcji w organach jej spółek zależnych, a taka praktyka jest często stosowana na rynku.

   Pełnienie funkcji przez poszczególnych członków Zarządu PGE w organach innych spółek wymagało i wymaga zgodnie z zapisami statutu PGE zgody Rady Nadzorczej PGE. Panowie T. Z. oraz M. S. otrzymali stosowne zgody przed powołaniem w skład zarządów spółek PGE Energia Jądrowa SA, PGE EJ1 sp. z o.o. (T. Z.) oraz PGE Energia Odnawialna SA (M. S.).

   Ponadto należy podkreślić, że powołanie wymienionych osób w skład organów spółek GK PGE nie naruszało ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Artykuł 2 ust. 9 tejże ustawy nie ma zastosowania do członków Zarządu PGE ponieważ nie są oraz nie byli oni pracownikami spółki. Ze wszytkami członkami Zarządu PGE zawarto umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania.

   Zgodnie z zapisami statutów lub umów spółek organami uprawnionymi do powoływania członków zarządów oraz ustalania wysokości wynagrodzenia i innych warunków umów oraz zawierania umów z członkami zarządów są rady nadzorcze spółek, z zastrzeżeniem kompetencji walnego zgromadzenia wynikających z bezwzględnie wiążących przepisów. W przypadku spółki PGE EJ1 sp. z o.o. do czasu zmiany umowy spółki (tj. dnia 23 grudnia 2011 r.) ustanawiającej radę nadzorczą powyższe kompetencje były przypisane zgromadzeniu wspólników.

   Odnośnie do pytania dotyczącego formy zatrudnienia i wysokości wynagrodzenia pana T. Z. oraz pana M. S. w PGE zarząd spółki poinformował, że wymienione osoby zawarły z PGE umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania, a ich treść jest objęta tajemnicą prawnie chronioną i nie może być ujawniona bez zgody zainteresowanych. Ujawnienie postanowień umów wbrew woli stron spowodowałoby naruszenie przepisów o ochronie dóbr osobistych (art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego) oraz przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych. Analogiczna sytuacja występuje w przypadku umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania, jaką pan M. S. zawarł ze spółką PGE Energia Odnawialna SA oraz umowy o pracę, jaką pan T. Z. zawarł ze spółką PGE EJ1 sp. z o.o. Informacja o wysokości wynagrodzenia wypłaconego w 2011 r. panu T. Z. oraz panu M. S. przez PGE oraz podmioty z GK PGE jest jawna z uwagi na obowiązki informacyjne PGE jako spółki publicznej oraz została opublikowana w jednostkowym raporcie rocznym PGE za 2011 r. Dodatkowo informuję, iż pan T. Z., pełniąc funkcję prezesa Zarządu PGE Energia Jądrowa SA, nie otrzymywał z tego tytułu wynagrodzenia. Ponadto należy wskazać, że obecnie członkowie zarządu PGE nie pobierają wynagrodzenia z tytułu pełnionych funkcji w organach innych spółek z GK PGE.

   Odnosząc się do wysokości budżetu marketingowego Grupy PGE w latach 2007-2011, uprzejmie informuję, iż dane w tym zakresie nie mogą zostać ujawnione, bowiem stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

   W załączeniu przekazuję informację na temat pełnionych funkcji przez członków Zarządu PGE VII i VIII kadencji w spółkach z udziałem kapitałowym PGE*).

   Z poważaniem

   Minister

   Mikołaj Budzanowski

   Warszawa, dnia 16 października 2012 r.