Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację pani poseł Anny Grodzkiej przekazaną przez ministra środowiska pismem z dnia 20 września 2012 r. (znak: MZK-070-532/37241/12/MK) w sprawie uzupełnień dokumentów środowiskowych post factum, uprzejmie informuję, co następuje.

   Na wstępie pragnę zaznaczyć, że podjęcie przez samorządy województw działań wskazanych w piśmie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR) z dnia 16 grudnia 2011 r. (znak: DKR-IX-82613-54-PIM/11) nie wiązało się z koniecznością uzupełnienia dokumentacji środowiskowej post factum. W związku z brakiem odpowiednich przepisów w prawodawstwie krajowym implementujących zapisy ramowej dyrektywy wodnej (RDW) zostały podjęte czynności oceniające jakość dokumentacji projektów, szczególnie z zakresu ochrony przeciwpowodziowej, przygotowywanych w okresie tzw. luki transpozycyjnej.

   Wobec powyższego, mając na uwadze stanowisko Komisji Europejskiej (KE) w przedmiotowej sprawie oraz wyznaczone terminy przekazania odpowiednich wyjaśnień, MRR we współpracy z Ministerstwem Środowiska i Krajowym Zarządem Gospodarki Wodnej niezwłocznie podjęło działania skutkujące stworzeniem instrumentów mających na celu weryfikację przedsięwzięć hydrotechnicznych współfinansowanych ze środków unijnych. Oczekiwanym rezultatem zaproponowanych działań i mechanizmów zaradczych było ograniczenie ryzyka dopuszczenia do realizacji inwestycji finansowanych z udziałem środków z budżetu UE, które przez KE mogłyby zostać uznane za naruszające prawo europejskie, a w rezultacie nie kwalifikujące się do współfinansowania.

   Głównym założeniem przekazanych do regionów działań było przeprowadzenie ekspertyz wg zaproponowanego schematu postępowania, mających na celu potwierdzenie zgodności projektów z RDW. Zalecenia te nie dotyczyły uzupełnienia dokumentacji środowiskowych post factum. Przeprowadzone ekspertyzy bazowały m.in. na informacjach zawartych w wydanych decyzjach środowiskowych, kartach informacyjnych przedsięwzięcia czy sporządzonych raportach OOŚ. Za proces weryfikacji projektów wpisujących się w zakres RDW odpowiedzialne były instytucje zarządzające regionalnymi programami operacyjnymi, które angażowały również inne wyspecjalizowane jednostki regionalne, tj. regionalne dyrekcje ochrony środowiska czy regionalne zarządy gospodarki wodnej. Ponadto należy podkreślić, że opracowana ścieżka postępowania opierała się również o dokumenty szczebla unijnego, np. ˝Wspólna strategia wdrażania RDW - Wytyczne nr 20 dotyczące wyłączeń z realizacji celów środowiskowych˝.

   Jednocześnie informuję, że KE zarówno w oficjalnej korespondencji, jak i w bilateralnych rozmowach prowadzonych ze stroną polską podkreślała, że niepodjęcie stosownych, ww. działań i nieprzekazanie wyników analiz i ekspertyz przez stronę polską może w konsekwencji doprowadzić do utraty środków unijnych.

   Mając na uwadze powyższe oraz fakt realizacji wskazanych zadań przy udziale środków unijnych, jak również znaczenie ww. inwestycji dla poszczególnych województw, należy podkreślić, że weryfikacja projektów w oparciu o przekazane przez MRR dokumenty była niezbędna dla poświadczenia ich zgodności z przepisami RDW.

   Z poważaniem

   Minister

   Elżbieta Bieńkowska

   Warszawa, dnia 12 października 2012 r.