Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację poseł Katarzyny Matusik-Lipiec przekazaną przez pana Marka Kuchcińskiego, wicemarszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, pismem z dnia 21 sierpnia 2012 r., znak: SPS-023-7887/12, w sprawie regulacji prawnych dotyczących wycinki drzew oraz stanu szlaków turystycznych w parkach narodowych, które mogłyby stać się niebezpieczne dla turystów oraz innych osób przebywających na ich terenie, uprzejmie przedkładam, co następuje.

   1. Czy obowiązujące procedury prawne są wystarczające, by zapewnić bezpieczeństwo na szlakach turystycznych w parkach narodowych na terenie całej Polski?

   Według obowiązujących przepisów prawa za bezpieczeństwo na terenie parków narodowych, w tym także na szlakach turystycznych, odpowiada dyrektor parku narodowego. Wszelkie działania podejmowane na obszarze parków narodowych powinny być podporządkowane idei ochrony przyrody, dlatego też możliwość uprawiania turystyki na obszarze parku narodowego musi być oceniana w kontekście regulacji dotyczących ochrony przyrody. Zgodnie z art. 15 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220, z późn. zm.) w parkach narodowych zabrania się ruchu pieszego, rowerowego, narciarskiego i jazdy konnej wierzchem, z wyjątkiem szlaków i tras narciarskich wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego. Szczegółowe zasady udostępniania turystycznego parków narodowych zawarte są w wewnętrznych zarządzeniach dyrektorów poszczególnych parków narodowych.

   Obowiązujące obecnie procedury prawne są wystarczające, by zapewnić bezpieczeństwo na szlakach turystycznych w polskich parkach narodowych.

   2. Jakie działania ministerstwo zamierza podjąć w celu uniknięcia wypadków w przyszłości na szlakach turystycznych w parkach narodowych?

   Mamy świadomość, że pewnych sytuacji nie jesteśmy w stanie przewidzieć, chociażby gwałtownego załamania się pogody. Natomiast to, co można kontrolować, czyli infrastruktura, podlega stałym bądź okresowym przeglądom. W razie konieczności wykonywany jest ich remont lub wymiana. Także drzewa stwarzające potencjalne zagrożenie dla odwiedzających parki narodowe są niezwłocznie usuwane.

   3. Czy ministerstwo mimo otrzymywania raportów ze stanu wykonywania prac zabezpieczających szlaki turystyczne w parkach narodowych w Polsce zamierza wprowadzić częstsze kontrole bezpieczeństwa szlaków w parkach narodowych?

   Dyrektor parku narodowego, ustalając zasady udostępniania parku, w tym określając przebieg szlaków turystycznych w powiązaniu z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa w górach oraz przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa osób przebywających na obszarach wodnych, ponosi odpowiedzialność za skutki zdarzeń mających miejsce na obszarze parku narodowego, ale jedynie w przypadku, jeżeli były one konsekwencją jego zaniedbań. Obowiązki dyrektorów parków narodowych obejmują zarówno odpowiedzialność za stan urządzeń technicznych, w tym szlaków turystycznych, jak i konieczność informowania odwiedzających park o warunkach uprawiania turystki panujących na obszarze parku. Obecnie dyrektorzy parków narodowych wywiązują się z tych obowiązków bez zastrzeżeń i nie ma potrzeby przeprowadzania częstszych kontroli. W przypadku występującego zagrożenia dyrektorzy parków narodowych są zobligowani do natychmiastowych działań i w praktyce takie działania są podejmowane, a pojawiające się zagrożenia są niezwłocznie usuwane.

   4. Czy ministerstwo zamierza zacieśnić współpracę z samorządami terytorialnymi w celu poprawy bezpieczeństwa w parkach narodowych?

   Kwestia bezpieczeństwa odwiedzających obszary chronione jest kwestią priorytetową dla resortu środowiska. Aby działania w zakresie bezpieczeństwa w parkach narodowych były skuteczne, konieczna jest współpraca pomiędzy wieloma służbami, nie tylko z samorządami terytorialnymi, ale także z policją oraz działającymi na danym terenie podmiotami uprawnionymi do wykonywania ratownictwa. Według oceny Ministerstwa Środowiska działania w tym zakresie powinny być podejmowane na szczeblu lokalnym przez poszczególne parki narodowe i poszczególne samorządy lokalne.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Janusz Zaleski

   Warszawa, dnia 4 września 2012 r.