Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   4 maja br. egzaminatorzy OKE (okręgowych komisji egzaminacyjnych) przystąpili do poprawy egzaminów gimnazjalnych z języka polskiego.

   Do ubiegłego roku umiejętności, którymi uczeń musiał się wykazać na egzaminie, zawarte były w tzw. standardach edukacyjnych. Od tego roku ucznia obowiązują wymagania zawarte w nowej podstawie programowej. Oprócz tego egzaminatorzy przed przystąpieniem do poprawiania prac otrzymali wytyczne Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, jak klasyfikować błędy w sprawdzanych pracach. Zdecydowanie należy podkreślić: wytyczne te stały w sprzeczności z dotychczasową praktyką, wiedzą przekazywaną na szkoleniach dla członków OKE, zwłaszcza w przypadku klasyfikowania tzw. błędów kardynalnych (błędów rzeczowych)! Te liberalizujące zapisy nakazujące egzaminatorowi wyżej oceniać prace słabe skutkują tym, że w konsekwencji dochodzi do spłaszczenia wyników (przy jednoczesnym zachowaniu sumarycznej liczby punktów za całą pracę), zaciera się granica pomiędzy uczniem dobrym i słabym. Stosowanie tych wytycznych w coraz mniejszym stopniu ocenia wiedzę ucznia.

   W moim odczuciu kryteria oceny prac i klasyfikacje błędów w egzaminach zewnętrznych powinny być niezmienne w czasie, ewolucja kryteriów oceniania i klasyfikacji błędów może rodzić pokusę poprawy jakości kształcenia niejako wtórnie poprzez ciągłe obniżanie wymogów egzaminacyjnych! Można sobie wyobrazić sytuację, że w przyszłym roku wytyczne CKE pójdą jeszcze dalej w tym kierunku.

   W konsekwencji możemy mieć do czynienia z sytuacją, że z roku na rok statystycznie będziemy obserwować dynamiczny wzrost jakości kształcenia, a rzeczywistość będzie tej statystyce przeczyć.

   W związku z powyższym chciałabym zapytać Panią Minister: Czy zdaniem Pani Minister tegoroczne wytyczne zatwierdzone przez CKE dla OKE dotyczące kryteriów oceniania egzaminu gimnazjalnego z języka polskiego nie stoją w sprzeczności z intencją ustawodawcy, by egzaminy w sposób rzetelny mierzyły poziom wiedzy i umiejętności uczniów za pomocą jasnych i niezmiennych kryteriów?

   Z poważaniem

   Poseł Katarzyna Matusik-Lipiec

   Kraków, dnia 14 sierpnia 2012 r.