Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W związku z interpelacją pani Janiny Okrągły, poseł na Sejm RP, przekazaną przy piśmie pana Marka Kuchcińskiego, wicemarszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, z dnia 10 stycznia 2012 r., znak: SPS-023-727/12, w sprawie niezbędnych zasobów kadry pielęgniarskiej na oddziałach okulistycznych w kontekście wymogu przeprowadzania zabiegów usuwania zaćmy przy udziale pielęgniarki specjalisty pielęgniarstwa operacyjnego, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

   Przepisy rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 15 września 2011 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. Nr 202, poz. 1191), w części dotyczącej leczenia zaćmy i jaskry, dookreślają, w oparciu o wypracowane przez zespół powołany zarządzeniem ministra zdrowia z dnia 17 lutego 2011 r. w celu przygotowania standardów kwalifikacyjnych i terapeutycznych w dziedzinie okulistyki, leczenie zaćmy.

   Jednocześnie uprzejmie informuję, iż projekt ww. rozporządzenia określał wymóg realizacji przedmiotowych zabiegów przy udziale ˝pielęgniarki instrumentariuszki˝. Intencją wprowadzenia przedmiotowego wymogu było zapewnienie realizacji zabiegów związanych z leczeniem zaćmy i jaskry przez pielęgniarkę przygotowaną w ramach kształcenia podyplomowego do instrumentowania zabiegów okulistycznych operacyjnych, bez względu na rodzaj kształcenia.

   W ramach konsultacji społecznych zgłoszono uwagę, zgodnie z którą ˝pielęgniarkę instrumentariuszkę˝ zastąpiono ˝pielęgniarką specjalistką pielęgniarstwa operacyjnego˝. Przedmiotowa zmiana stanowi niezamierzone zawężenie wymogu w kwestii kwalifikacji pielęgniarki.

   Jednocześnie uprzejmie informuję, iż podjęte zostały działania mające na celu zabezpieczenie ciągłości udzielania oraz dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej z przedmiotowego zakresu poprzez aneksowanie na okres od 1 do 31 stycznia 2012 r. umów w rodzaju leczenie szpitalne z przedmiotowego zakresu, jak również przeprowadzenie dodatkowych postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, zgodnie z art. 161b ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. oświadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.), mające na celu zabezpieczenie dostępności do ww. świadczeń na tym samym poziomie. Natomiast wprowadzenie zmian w ww. rozporządzeniu, stosownie do zapisów art. 147 ww. ustawy, stanowiącym, że warunki wymagane od świadczeniodawców nie podlegają zmianie w toku postępowania, będzie możliwe po zakończeniu postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń w zakresie leczenia szpitalnego.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Marek Haber

   Warszawa, dnia 16 stycznia 2012 r.