Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Zwracam się do Pana Ministra Zdrowia o udzielenie odpowiedzi na problemy szpitali związane ze zbyt dużymi wymaganiami kadrowymi w przepisach określających niezbędne zasoby kadrowe na oddziałach okulistycznych.

   Liczbę personelu na oddziale okulistycznym przy zabiegach związanych z leczeniem zaćmy i jaskry określa rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 15 września 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, w załączniku nr 3 poz. 5.

   W wymaganiach dotyczących personelu jako warunek bezwzględny została określona konieczność zatrudnienia pielęgniarki ze specjalizacją pielęgniarstwa operacyjnego. Jest to na chwilę obecną specjalizacja bardzo rzadka. Wiele jednostek ma problemy ze spełnieniem tego warunku przy kontraktowaniu.

   Z uwagi na to, że kurs specjalizacyjny trwa dwa lata, a rozporządzenie weszło w życie w październiku 201 1 r. bez tzw. okresu przejściowego, nie jest możliwe uzyskanie wymaganej specjalizacji w krótkim okresie. Brak jest także możliwości (tak jak w przypadku lekarza) odnotowania jej jako ˝w trakcie specjalizacji˝, z określeniem daty wszczęcia i planowanego uzyskania. Natomiast przy zabiegach neurochirurgicznych czy kardiochirurgicznych, gdzie stopień trudności zabiegu jest bardzo wysoki, taki warunek nie został zawarty.

   Wydaje się, że wymaganie od pielęgniarki specjalizacji w zakresie pielęgniarstwa operacyjnego przy zabiegach leczenia jaskry i zaćmy jest wymaganiem zbyt wygórowanym w stosunku do wymagań względem innych skomplikowanych zabiegów.

   Ponadto pragnę dodać, że ta specjalizacja w województwie opolskim jest praktycznie niedostępna na rynku pracy. Może to wykluczyć z rynku dobre podmioty, które realizowały do tej pory te zabiegi w bardzo dobrym standardzie, uznanym przez pacjentów i NFZ, oraz spowodować znaczne ograniczenie możliwości realizowania tych zabiegów poza ośrodkami akademickimi.

   W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

   1. Czy ministerstwo dysponuje danymi dotyczącymi ilości kardy pielęgniarek ze specjalizacją pielęgniarstwa operacyjnego?

   2. Jakie według aktualnie obowiązujących przepisów jest zapotrzebowanie na pielęgniarki ze specjalizacją pielęgniarstwo operacyjne? Czy aktualna liczba pielęgniarek z tą specjalizacją jest wystarczająca dla zabezpieczenia potrzeb?

   3. Czy jest uzasadnione względami medycznymi i ekonomicznymi wymaganie tak rzadkiej specjalizacji w zakresie pielęgniarstwa do zabiegów leczenia jaskry i zaćmy, jeżeli w tym samym rozporządzeniu nie wymaga się spełnienia takich warunków przy innych bardzo skomplikowanych zabiegach?

   4. Czy aktualnie obowiązujące przepisy nie spowodują wykluczenia z rynku dobrze działających i sprawdzonych podmiotów?

   5. Czy Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany dotyczące wymagań kadrowych na oddziałach okulistycznych?

   Z poważaniem

   Poseł Janina Okrągły

   Warszawa, dnia 22 grudnia 2011 r.