Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Zwracam się do Pana Ministra Zdrowia o udzielenie odpowiedzi na problemy szpitali związane ze zmianą wymagań kadrowych w przepisach określających niezbędne zasoby kadrowe na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci.

   Kwalifikacje i wymagania dla personelu na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci określa rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 15 września 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, w załączniku nr 2 poz. 2.

   W wymaganiach dotyczących organizacji udzielania świadczeń jako warunek w pkt l w miejscu udzielania świadczeń określono, że wyodrębniona została całodobowa opieka lekarska - lekarz specjalista anestezjologii lub anestezjologii i reanimacji lub anestezjologii i intensywnej terapii we wszystkie dni tygodnia (nie może być łączona z innymi oddziałami lub wykonaniem świadczeń z zakresu anestezji).

   W przypadku oddziału anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci w Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu, które jest jedyną tego typu placówką na terenie województwa opolskiego, zatrudnieni są w większości specjaliści neonatolodzy, którzy zapewniają całodobową opiekę nad dziećmi przebywającymi w tym oddziale. Pragnę dodać, że jest to oddział wysoko oceniany przez pacjentów i NFZ.

   W wymaganiach dotyczących personelu pominięto specjalizację neonatologa, który z racji swoich kwalifikacji doskonale sprawdzał się w realizacji zadań intensywnej terapii dla dzieci. Lekarze specjaliści anestezjolodzy raczej chętniej zajmują się leczeniem osób dorosłych. Mało jest specjalistów anestezjologów przygotowanych do pracy z małymi dziećmi, noworodkami i wcześniakami. Wykluczenie specjalistów neonatologów spowoduje ich odejście z oddziału ze szkodą dla opieki nad dziećmi.

   W związku z powyższym proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Co było przyczyną wykluczenia specjalistów neonatologów z możliwości pracy na oddziałach zajmujących się małymi dziećmi w zakresie intensywnej terapii i anestezji?

   2. Czy wprowadzone przepisy nie pogorszą opieki nad małymi dziećmi, szczególnie wcześniakami i noworodkami, które to stanowią znaczny procent pacjentów oddziałów intensywnej terapii i anestezjologii dla dzieci?

   3. Czy Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany dotyczące wymagań kadrowych w odniesieniu do oddziałów anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci uwzględniające też rolę lekarza neonatologa?

   Z poważaniem

   Poseł Janina Okrągły

   Warszawa, dnia 22 grudnia 2011 r.