Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację poselską pana posła Tomasza Szymańskiego przekazaną przy piśmie z dnia 19 lipca 2012 r., znak: SPS-023-6748/12, dotyczącą spółki Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek SA z siedzibą w Ciechocinku przedstawiam poniższe informacje.

   Stosownie do postanowień art. 64 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych minister skarbu państwa, w porozumieniu z ministrem zdrowia, określa w drodze rozporządzenia wykaz zakładów lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, które nie będą podlegać prywatyzacji.

   Na podstawie aktualnie obowiązującego rozporządzenia z dnia 8 października 2008 r. w sprawie wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, które nie będą podlegać prywatyzacji (Dz. U. z 2008 r. Nr 192, poz. 1186) - dalej: rozporządzenie - wyłączonych z prywatyzacji jest 7 spółek uzdrowiskowych, w tym Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek SA z siedzibą w Ciechocinku.

   Zgodnie z zapisami ustawy o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa minister skarbu państwa odpowiada za procesy przekształceń własnościowych mienia Skarbu Państwa. Wobec przyjęcia przez Radę Ministrów ˝Planu prywatyzacji na lata 2012-2013˝, który zakłada m.in. zmiany własnościowe w spółkach uzdrowiskowych aktualnie wyłączonych z prywatyzacji, pod warunkiem zmian przepisów prawa, realizując powyższą uchwałę oraz swoje ustawowe uprawnienia, minister skarbu państwa zobowiązany będzie do podjęcia wobec tych podmiotów działań prywatyzacyjnych.

   W ocenie Ministerstwa Skarbu Państwa proces prywatyzacji spółek uzdrowiskowych jest w pełni uzasadniony i powinien być kontynuowany, zwłaszcza że nie będzie ograniczał możliwości zapewnienia leczenia uzdrowiskowego ze środków publicznych, a stworzy podstawy do ich rozwoju.

   W kontekście możliwości wszczęcia procesów prywatyzacyjnych uzdrowisk wyszczególnionych w rozporządzeniu aktualnie wyłączonych z prywatyzacji przeprowadzono w Ministerstwie Skarbu Państwa analizę sytuacji ekonomiczno-finansowej spółek uzdrowiskowych. Spółka Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek SA, jak i pozostałe spółki uzdrowiskowe, odczuwa niedobór środków finansowych na realizację planów rozwojowych. Bez znacznych dodatkowych nakładów inwestycyjnych spółka może mieć trudności w konkurencji z podmiotami finansowanymi przez prywatnych właścicieli. Nie istnieją również żadne przesłanki, aby państwo zarządzało przedsiębiorstwami uzdrowiskowymi, które nie należą do grupy przedsiębiorstw strategicznych i nie mają wpływu na stan bezpieczeństwa państwa.

   Odnosząc się do podjętych przez Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego działań zmierzających do nieodpłatnego przekazania akcji spółki na podstawie art. 4b ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji, pragnę poinformować, iż w piśmie z dnia 19 kwietnia 2012 r. skierowanym do marszałka województwa Ministerstwo Skarbu Państwa przedstawiło swoje stanowisko, podkreślając, iż wszczęcie ewentualnej komunalizacji ww. spółki będzie możliwe dopiero po wejściu w życie zmienionego rozporządzenia w sprawie wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, które nie będą podlegać prywatyzacji.

   Odpowiadając na pytanie dotyczące zasadności przekazania władztwa korporacyjnego spółki podmiotowi publicznemu, jakim jest województwo kujawsko-pomorskie, chciałbym podkreślić, iż podjęcie decyzji w sprawie nieodpłatnego przekazania mienia Skarbu Państwa w postaci akcji spółki Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek SA będzie możliwe dopiero po złożeniu formalnego wniosku przez uprawniony organ oraz dokonaniu jego analizy formalnoprawnej i oceny pod kątem spełnienia wymaganych ustawowych przesłanek.

   Mając na uwadze unikatowy charakter spółki Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek SA, a także stanowisko Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 25 czerwca 2012 r. w sprawie poparcia działań zarządu województwa związanych z nieodpłatnym przekazaniem akcji ww. spółki, pragnę wyrazić przekonanie, iż bezsprzecznym pozostaje fakt, że ewentualny proces prywatyzacyjny powinien przebiegać w taki sposób, aby wywrzeć jak najbardziej korzystny wpływ na rozwój spółek uzdrowiskowych oraz infrastruktury w gminach uzdrowiskowych, z zachowaniem ich funkcji leczniczo-uzdrowiskowej i statusu uzdrowiska.

   Z poważaniem

   Minister

   Mikołaj Budzanowski

   Warszawa, dnia 2 sierpnia 2012 r.