Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! W Polsce od początku lat pięćdziesiątych aż do połowy lat dziewięćdziesiątych w budownictwie powszechnie stosowano tzw. subit. Z racji na jego łatwą dostępność na rynku i brak innych zamienników wykorzystywano go do mocowania drewnianych parkietów podłogowych. Do dnia dzisiejszego w wielu prywatnych mieszkaniach, jak również w instytucjach publicznych (np. przedszkolach, szkołach, urzędach) podłogi układane przy wykorzystaniu tej substancji nie zostały zdemontowane. Pak smoły węglowej (subit) jest substancją wysoce szkodliwą dla zdrowia.

   Substancje te dostają się do organizmu drogą oddechową, pokarmową i przez skórę. Subit zwiększa ryzyko zachorowań na raka, osłabia system immunologiczny, wywołuje mutację płodu, zakłócenia pracy wątroby, podrażnia błonę śluzową. Na szczególne niebezpieczeństwo są narażone dzieci, które bardzo często bawią się bezpośrednio na podłodze. Samo chodzenie po takiej podłodze może powodować wydobywanie się z niej rakotwórczego pyłu i gazu.

   Należy dodać, że państwa Europy Zachodniej już w latach osiemdziesiątych zajęły się problemem usunięcia i unieszkodliwienia tego typu substancji. Tamtejsza służba zdrowia podjęła aktywną akcję informacyjną na temat szkodliwości smoły węglowej wykorzystywanej w budownictwie. Również Światowa Organizacja Zdrowia stale zwraca uwagę na duże ryzyko zachorowań na raka będącego następstwem wdychania substancji zawierających pak smoły węglowej.

   W związku z przedstawioną sprawą uprzejmie proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Czy Ministerstwo Zdrowia dostrzega przedstawiony powyżej problem?

   2. Czy Ministerstwo Zdrowia monitoruje zachorowalność na raka osób, które miały styczność z substancjami zawierającymi pak smoły węglowej?

   3. Jakie służby podległe Ministerstwu Zdrowia zajmują się badaniem składu substancji wykorzystywanych w budownictwie pod kątem ich szkodliwości dla zdrowia?

   4. Czy Ministerstwo Zdrowia współpracuje ze Światową Organizacją Zdrowia w zakresie eliminowania produktów zawierających substancje rakotwórcze?

   Łączę wyrazy szacunku

   Poseł Jacek Żalek

   Białystok, dnia 29 czerwca 2012 r.