Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Premierze! W dniu 7 czerwca 2011 r. podpisał Pan przyjęte przez Radę Ministrów stanowisko do projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych oraz innych ustaw (druk nr 4085). Wnioski postawione w tym stanowisku rozpoczynają się od stwierdzenia: Proponuje się: uchylenie art. 585 K.s.h. Taka nowelizacja znosi ściganie z urzędu przestępstwa działania na szkodę spółki, jeśli poszkodowanym nie jest Skarb Państwa.

   Pomijam skandalizujący kontekst personalny przy dokonywaniu tamtej zmiany ustawy. Miały miejsce kolejne zdarzenia, które zmuszają do ponownego rozważenia i rewizji wprowadzonego uregulowania ograniczającego możliwość ścigania mnożących się nadużyć. W ostatnim czasie opinię publiczną zbulwersowały informacje o horrendalnych premiach dla członków Zarządu Narodowego Centrum Sportu - spółki ministerstwa sportu. Podobnie wygórowane premie ma otrzymać Zarząd PL.2012 sp. z o.o. Jeszcze bardziej bulwersująca jest wielkość wynagrodzeń dla likwidatorów Stoczni Gdynia i stoczni Szczecin - członków Zarządu spółki Bud-bank Leasing sp. z o.o., pośrednio należącej do Agencji Rozwoju Przemysłu, powołanej na zarządcę kompensacji w Stoczni Gdynia SA oraz w Stoczni Szczecińskiej Nowa sp. z o.o. Decyzją rady nadzorczej oprócz wynagrodzenia za pracę prezesi mają otrzymać premie ponad 11 mln zł każdy.

   Okazuje się często, że przyznawane przez organa spółek wynagrodzenia i odprawy członków zarządu drastycznie odbiegają od możliwości ekonomicznych spółek i nie są skutkiem dobrych wyników.

   Minister skarbu w skierowanym do niego zapytaniu poselskim w najmniejszym stopniu nie czuje się odpowiedzialny za poczynania ludzi wykonujących zadania w imieniu lub na zlecenie Skarbu Państwa i nie znajduje podstaw prawnych do swojej interwencji.

   Skoro instrumenty bieżącej kontroli i nadzoru ze strony państwa okazują się całkowicie zawodne i nieskuteczne, twierdzę, że tylko groźba sankcji karnej za przestępstwo ścigane z urzędu może pohamować chciwość nieznającą granic i niemającą uzasadnienia w wynikach spółki.

   Interes Skarbu Państwa i szeroko rozumiane racje społeczne przemawiają za koniecznością przywrócenia w Kodeksie spółek handlowych art. 585, w brzmieniu z czerwca 2011 r., przywracając w ten sposób możliwość ścigania z urzędu przestępstw działania na szkodę spółki.

   W związku z powyższym zwracam się do Pana Premiera o udzielenie mi odpowiedzi na pytanie:

   Jakie działania Pan Premier podejmie, aby zniwelować skutki już powstałej sytuacji?

   Czy rząd RP zamierza doprowadzić do nowelizacji przedmiotowego przepisu?

   W razie podjęcia decyzji o podjęciu inicjatywy ustawodawczej proszę o poinformowanie mnie o dokładnych kierunkach ewentualnych zmian oraz o terminie takiego przedłożenia.

   W obliczu opisanych zjawisk zwracam się do Pana Premiera o poinformowanie mnie, jakie w przedmiotowej sprawie jest stanowisko rządu RP.

   Poseł Janusz Śniadek

   Gdynia, dnia 26 czerwca 2012 r.