Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Chciałbym zwrócić Pańską uwagę na brak ustawowych regulacji dotyczących jednego z zawodów medycznych - fizjoterapeuty, który ogranicza dostęp pacjentów do profesjonalnej fizjoterapii, powoduje wydłużenie procesu odzyskiwania sprawności ruchowej oraz prowadzi do zaniedbań w zakresie wczesnej interwencji i profilaktyki, zwiększając koszty przeznaczone na leczenie. Powoduje także wiele problemów w systemie edukacji fizjoterapeutów i zagraża bezpieczeństwu pacjentów leczonych przez osoby bez właściwego przygotowania medycznego.

   Obecne przepisy prawne zezwalają na wykonywanie zawodu fizjoterapeuty osobom, które ukończyły studia wyższe I stopnia na kierunku fizjoterapia i nie zobowiązują tych osób do dalszego kształcenia.

   W 26 krajach Unii Europejskiej zawód fizjoterapeuty jest zawodem regulowanym, zaliczanym do zawodów zaufania publicznego. W wielu krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie uwzględniono zalecenia Światowej Konfederacji Fizjoterapeutów przyznające fizjoterapeutom prawo do badania i oceniania możliwości funkcjonalnych w celu zaprogramowania procesu fizjoterapii, doboru odpowiednich środków i metod oraz powtórnej oceny skuteczności prowadzonej terapii. Światowa Konfederacja Fizjoterapeutów stoi na stanowisku, że bezpośredni dostęp do usług fizjoterapeutycznych skraca czas przywracania sprawności psychofizycznej osobom chorym, ułatwia wdrażanie wczesnej profilaktyki i znacznie zmniejsza nakłady finansowe państwa na proces leczenia.

   Fizjoterapia jest integralną częścią nauk medycznych. Fizjoterapeuci (stanowiący blisko 60-tysięczną grupę zawodową) pracują w niemal wszystkich oddziałach klinicznych, w różnych dziedzinach medycyny, dlatego zasadne jest wprowadzenie indywidualnych uregulowań ustawowych, tak jak zrobiono to w przypadku lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek, położnych, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych oraz częściowo ratowników medycznych.

   Czy zamierza Pan Minister wprowadzić uregulowania ustawowe dotyczące bezpośrednio zawodu fizjoterapeuty, regulujące zasady wykonywania tego zawodu, w tym kształcenia, uzyskiwania prawa do wykonywania zawodu, kompetencji i zasad odpowiedzialności zawodowej? Takie uregulowanie prawne spowoduje szereg pozytywnych skutków zdrowotnych i ekonomicznych oraz zabezpieczy dobro pacjentów poddawanych fizjoterapii.

   Zdaniem fizjoterapeutów niezbędne jest wprowadzenie zasad dotyczących standardów badania fizjoterapeutycznego, programowania fizjoterapii i prowadzenia dokumentacji fizjoterapeutycznej. Obecny brak wytycznych dotyczących sposobu wykonywania badania fizjoterapeutycznego oraz utrudnianie przeprowadzenia badania czynnościowego przez fizjoterapeutów może prowadzić do błędnej oceny stanu funkcjonalnego oraz niewłaściwego doboru metod usprawniania, a tym samym do zagrożenia zdrowia pacjentów, wydłużenia czasu leczenia oraz zwiększonych nakładów na leczenie.

   Czy zamierza Pan Minister wprowadzić standardy postępowania oraz jednolitą dokumentację fizjoterapeutyczną, a także obowiązek jej prowadzenia w placówkach medycznych? Takie uregulowanie prawne pozwoli na kontrolę efektów procesu fizjoterapii, a także ułatwi monitorowanie jakości świadczonych usług oraz stwierdzenie konieczności kontynuacji terapii u osób, u których wykazano poprawę, i ograniczenie zabiegów u osób, u których w określonym czasie nie zaobserwowano postępów. Dokumentacja efektów terapii leczonych osób i kontrola postępów zoptymalizuje czas terapii i spowoduje zainteresowanie fizjoterapeutów kształceniem podyplomowym zapewniającym zdobycie wiedzy i umiejętności praktycznych umożliwiających zwiększenie skuteczności stosowanych działań.

   Czy zamierza Pan Minister wprowadzić odpowiedzialność zawodową fizjoterapeutów, która ograniczy niewłaściwe wykonywanie zabiegów oraz nieumiejętne dostosowywanie swych działań do nadrzędnych celów rehabilitacji? Fizjoterapeuci powinni podlegać odpowiedzialności zawodowej za naruszenie zasad etyki zawodowej lub przepisów dotyczących wykonywania zawodu. Podniesie to jakość świadczonych usług fizjoterapeutycznych.

   Czy zamierza Pan Minister wprowadzić zmiany mające na celu podniesienie i wyrównanie poziomu kształcenia we wszystkich uczelniach kształcących fizjoterapeutów w Polsce oraz obowiązek podnoszenia kwalifikacji zawodowych i zachowania ciągłości pracy zawodowej? Wskazane byłoby, aby prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiadała tylko i wyłącznie osoba, która zda z wynikiem pozytywnym egzamin państwowy i wykaże się określonymi w ustawie kwalifikacjami. Pozwoli to na weryfikację poziomu kształcenia w poszczególnych uczelniach i przygotowanie zawodowe przyszłych fizjoterapeutów. Uregulowania prawne wprowadzające obowiązek ciągłego podnoszenia kwalifikacji zawodowych oraz zachowania ciągłości pracy zawodowej zapewnią podniesienie poziomu kwalifikacji fizjoterapeutów. Stałe aktualizowanie wiedzy i praktycznych umiejętności zawodowych w trakcie szkoleń specjalistycznych, zawodowych kursów dokształcających i w procesie samokształcenia podniosą poziom usług świadczonych pacjentom.

   Czy zamierza Pan Minister utworzyć organ sprawujący kontrolę nad należytym wykonywaniem zawodu fizjoterapeuty, np. samorząd zawodowy fizjoterapeutów? Samorząd taki, wyposażony w odpowiednie kompetencje, mógłby np. dopuszczać kandydatów na fizjoterapeutów do wykonywania zawodu, prowadzić rejestr osób posiadających prawo wykonywania zawodu, prowadzić edukację zdrowotną i promocję zdrowia. Warto zauważyć, że obecnie w Polsce nie ma instytucji czuwającej nad jakością usług fizjoterapeutycznych i decydującej o możliwości wykonywania zawodu na podstawie udokumentowanego przebiegu kształcenia. Z danych zgromadzonych przez Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska wynika, że usługi fizjoterapeutyczne świadczone są przez osoby bez wymaganego przygotowania i wykształcenia (często przez obywateli innych narodowości), co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów oraz wydłuża czas leczenia.

   Będę zobowiązany za szybką, konkretną i wnikliwą odpowiedź.

   Z poważaniem

   Poseł Tomasz Szymański

   Warszawa, dnia 25 czerwca 2012 r.