Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do interpelacji poselskiej (SPS-023-0-5934/12) złożonej przez pana posła Jarosława Gowina w sprawie ujednolicenia systemu funkcjonowania szkół muzycznych w Polsce przede wszystkim chciałbym uprzejmie podziękować panu posłowi za zainteresowanie funkcjonowaniem i kierunkami rozwoju szkolnictwa muzycznego.

   Odnosząc się do zakresu merytorycznego złożonej interpelacji, pragnę poinformować, że aktualnie obowiązujące przepisy prawa pozwalają na zakładanie i prowadzenie szkół muzycznych zarówno przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, jak też przez jednostki samorządu terytorialnego. Wprost przewiduje to art. 5 ust. 5b ustawy z dnia z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z poźn. zm.).

   Wspomniane zakładanie tego typu szkół wiąże się z uzyskaniem aprobaty ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, poprzez zawarcie stosownego porozumienia w tym zakresie z zainteresowaną jednostką samorządu terytorialnego. Należy zaznaczyć, że w takim przypadku jednostka samorządu terytorialnego występuje wyłącznie jako organ założycielski i następnie prowadzący szkołę, co wiąże się ze stałym pokrywaniem kosztów jej funkcjonowania. Jednakże to minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego pozostaje nadal wyłącznym organem nadzorującym działalność pedagogiczną takiej szkoły w myśl art. 32a ust. 1 wspomnianej ustawy o systemie oświaty. Jest to wyłączne uprawnienie ministra, które nie może zostać przekazane jednostce samorządu terytorialnego.

   Odnośnie do finansowania szkół muzycznych zakładanych i prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, należy zaznaczyć, że odbywa się to z wykorzystaniem tzw. wag, w których szacowanie odbywa się w przeliczeniu na jednego ucznia. Kwotę, która stanowi iloczyn wagi i liczby uczniów danej szkoły, organ prowadzący otrzymuje w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania szkoły, a te środki finansowe pochodzą z budżetu państwa.

   Odrębną kwestię stanowią w istocie aspekty inwestycyjne, a także środki finansowe przekazywane szkołom muzycznym na środki trwałe (instrumenty, wyposażenie, pomoce dydaktyczne), które uzależnione są wyłącznie od stanu finansów i decyzji organu stanowiącego danej jednostki samorządu terytorialnego.

   Niemniej jednak, odnosząc się do kwestii zasygnalizowanej przez pana posła, czyli wsparcia działalności szkół muzycznych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, należy nadmienić, że szkoły te ubiegają się o dodatkowe środki finansowe w trybie programów operacyjnych ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, a także aplikują o uzyskanie dofinansowania z szeregu programów operacyjnych Unii Europejskiej.

   Odnosząc się do dalszych propozycji pana posła, należy wspomnieć, iż w aktualnym stanie prawnym możliwe jest przekazywanie prowadzenia szkół artystycznych pomiędzy ministrem właściwym do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego a jednostkami samorządu terytorialnego, w oparciu o art. 5 ust. 5c ustawy o systemie oświaty. Warto zaznaczyć, że przekazywanie prowadzenia może nastąpić pomiędzy wspomnianymi jednostkami zarówno w przypadku przekazywania z jednostki samorządu do ministra, jak też od ministra do jednostki samorządu.

   Jednocześnie odnosząc się do propozycji pana posła w kwestii wsparcia działalności szkół muzycznych, wydaje się, że dobrym docelowym rozwiązaniem byłoby dalsze zwiększanie liczby godzin zajęć z przedmiotów muzyki i plastyki w szkołach kształcenia powszechnego, nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, przy jednoczesnym podniesieniu kwalifikacji wymaganych od nauczycieli prowadzących te zajęcia do poziomu wymaganego od nauczycieli przedmiotów artystycznych (ukończenie wyższej szkoły muzycznej lub plastycznej), z uwagi na niewątpliwy dydaktyczno-artystyczny walor tych przedmiotów, natomiast w gestii ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego pozostawić aktualnie funkcjonujące szkoły artystyczne (w tym muzyczne), z przeznaczeniem dla dzieci i młodzieży szczególnie uzdolnionych.

   Powyższe umożliwi pełne spojrzenie i określenie niezbędnych działań w celu wprowadzenia proponowanego przez pana posła jednorodnego systemu nadzoru i prowadzenia szkół artystycznych.

   Z poważaniem

   Minister

   Bogdan Zdrojewski

   Warszawa, dnia 10 lipca 2012 r.