Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Przedmiotem mojej interpelacji są problemy związane z funkcjonowaniem szkół muzycznych w Polsce. Placówki o tym charakterze są elementem szerszego systemu stanowiącego niejednolitą strukturę organizacyjną. Przepisy prawa przyznają części z nich status szkół nadzorowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaś pozostałe są nadzorowane przez odpowiednie samorządy terytorialne.

   Na mocy programów pilotażowy prowadzonych w połowie lat dziewięćdziesiątych część szkół artystycznych nadzorowanych wcześniej przez Ministerstwo Kultury, w tym szkoły muzyczne, została objęta zarządem właściwych gmin. Proces zmiany podmiotów nadzorujących artystyczne zakłady edukacyjne przyjął charakter normatywny przez dodanie art. 5 ust. 5b do ustawy o systemie oświaty z 1999 r. (Dz. U. z 1998 r. Nr 117, poz. 759). Skutkiem przedmiotowej zmiany było stworzenie dualistycznego systemu szkolnictwa artystycznego kierowanego przez Ministerstwo Kultury lub jednostki samorządu terytorialnego. Rozwiązanie to zostało następnie zmodyfikowane w nowelizacji art. 5 ust 5b z roku 2003, otrzymując brzmienie: ˝Jednostki samorządu terytorialnego mogą zakładać i prowadzić szkoły i placówki, których prowadzenie nie należy do ich zadań własnych, po zawarciu porozumienia z jednostką samorządu terytorialnego, dla której prowadzenie danego typu szkoły lub placówki jest zadaniem własnym, a w przypadku szkół artystycznych - z ministrem właściwym do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego˝.

   Wobec zaistniałych zmian w ustawie o systemie oświaty powstał niejednorodny system zakładania i prowadzenia szkół artystycznych w Polsce, który doprowadził do nierównorzędnej pozycji placówek oświatowych o tym profilu, zarówno w ujęciu ustrojowym, jak i finansowym. Rozwiązania ustawowe w znacznym stopniu pogarszają pozycje szkół samorządowych, których finansowanie następuje z budżetów tych jednostek. W efekcie szkoły artystyczne uzależnione są od sytuacji finansowej samorządów lokalnych, czego skutkiem jest ich niedofinansowanie, nieefektywna gospodarka i przewlekłe problemy w funkcjonowaniu. Dodatkowo samorządy często wykazują brak kompetencji i fachowej wiedzy dotyczącej specyfiki działalności i dydaktyki szkół o tym profilu.

   Wspomniane postulaty są wspólne dla szkół muzycznych z gminy miasta Kraków i stanowią efekt długoletnich obserwacji systemu prowadzenia placówek o tym charakterze w Polsce. Dyrektorzy szkół są przekonani, że dla dobra rozwoju szkolnictwa artystycznego proponowane zmiany, mające na celu poprawę warunków ich funkcjonowania, są niezbędne.

   W związku z zaistniałą sytuacją chciałbym uzyskać odpowiedź dotyczącą możliwości powrotu szkół muzycznych do jednorodnego systemu nadzoru i prowadzenia szkół muzycznych w Polsce przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chciałbym także zapytać: Jak ministerstwo chce zharmonizować pozycje szkół muzycznych będących pod nadzorem ministerstwa oraz jednostek samorządu terytorialnego?

   Jestem przekonany, że Pan Minister odniesie się do przedstawionych przeze mnie propozycji ukierunkowanych na wsparcie działalności szkół muzycznych.

   Łącząc wyrazy szacunku

   Poseł Jarosław Gowin

   Kraków, dnia 15 czerwca 2012 r.