Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Wędliny polskie od lat cieszą się znakomitą opinią w kraju i za granicą. Krajowi producenci wędlin szczycą się najwyższą jakością i recepturami wywodzącymi się z wielowiekowych tradycji.

   Jak informuje ˝Gazeta Wyborcza˝, w roku 2004, po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, krajowe normy dotyczące produkcji wędlin zostały zniesione. Dodaje ona również, iż Unia norm tych nie narzuca, czego skutkiem jest znaczący spadek jakości wędlin w naszych sklepach. Ponadto ˝Gazeta Wyborcza˝ donosi, iż w ubiegłym roku główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych zakwestionował 16% partii przetworów mięsnych z powodu niedotrzymania parametrów fizykochemicznych (składu). Z przeprowadzonych kontroli wynika, iż coraz częściej branża wędliniarska produkuje wyroby o bardzo niskiej jakości. Zdaniem inspektora obecnie duża część producentów stawia na łatwy zysk, proponując klientom produkty o minimalnej zawartości prawdziwego mięsa. Dodaje, iż w kiełbasach, parówkach czy pasztecie jest bardzo dużo MOM-u, mięsa oddzielonego mechanicznie, czyli zmielonych kości, świńskiej skóry i tłuszczu. Znajduje się w nich również za dużo wody. Zwiększenie udziału gorszych wędlin na polskim rynku spożywczym potwierdza prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy. Tłumaczy, iż jakość staje się wartością drugorzędną w obliczu dążenia do produkcji jak najtańszych wędlin.

   Na skutek powstałej sytuacji Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych postuluje, by w Polsce wprowadzić normy dotyczące produkcji niektórych wędlin. Przedstawiciele rzeźników i wędliniarzy proponują natomiast, by pójść w ślady innych krajów Unii Europejskiej i w wyrobach wędliniarskich zakazać stosowania MOM-u.

   W związku z zaistniałą sytuacją zwracamy się do Pana Ministra z pytaniami:

   1. Czy ministerstwo zamierza wprowadzić normy dotyczące produkcji wędlin w Polsce?

   2. Czy ministerstwo zamierza zakazać stosowania MOM-u przy produkcji wędlin w celu poprawienia ich obniżającej się jakości?

   Z poważaniem

   Poseł Maciej Orzechowski

   oraz grupa posłów

   Warszawa, dnia 13 czerwca 2012 r.