Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Na adres mojego biura poselskiego wpłynęło zapytanie emerytowanej rzemieślniczki z Bielska-Białej.

   W aktualnym stanie prawnym wielu członków miejscowego Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości praktycznie nie ma możliwości realizacji uprawnień do pomniejszenia należnego podatku dochodowego od osób fizycznych do wysokości kwot przyznanej ulgi.

   Ma to miejsce szczególnie w przypadkach małych, jednoosobowych zakładów rzemieślniczych osiągających niewielkie dochody oraz byłych rzemieślników będących obecnie emerytami lub rencistami.

   Osobom tym pod rządami poprzednich przepisów przyznane zostały kilku- lub nawet kilkunastotysięczne kwoty ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wyszkolenia uczniów, których z powodów podanych wyżej nie są w stanie skonsumować.

   W wielu przepadkach ulga nie zostanie w pełni wykorzystana. Sytuacja ta rodzi w tej grupie rzemieślników uzasadnione rozgoryczenie i poczucie krzywdy, zważywszy na fakt, że obecnie rzemieślnicy po wyszkoleniu uczniów otrzymują odpowiednie gratyfikacje pieniężne wypłacane jednorazowo przez organy samorządowe.

   Zapytuję Pana Ministra:

   1. Czy ministerstwo dostrzega powagę problemu, a jeśli tak, czy istnieje możliwość podjęcia stosownych rozwiązań legislacyjnych?

   2. Czy istnieje możliwość wypłaty niewykorzystanej ulgi przysługującej na wyszkolenie uczniów w formie ekwiwalentu?

   3. Czy stanowisko w przedmiotowej sprawie zawarte w piśmie Departamentu Podatków Dochodowych z dnia 24 listopada 2010 r., znak: DDZ/8213/132/DZI/10/BMI9-14258, jest ostateczne?

   Z poważaniem

   Poseł Artur Górczyński oraz grupa posłów

   Warszawa, dnia 23 maja 2012 r.