Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na pismo z dnia 30 maja 2012 r., znak: SPS-023-5135/12, przy którym przekazano interpelację poseł Brygidy Kolendy-Łabuś oraz grupy posłów dotyczącą realizacji zadania budowy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla, przekazuję informacje w przedmiotowej sprawie.

   W chwili obecnej realizowany jest ˝Program budowy dróg krajowych na lata 2011-2015˝ przyjęty uchwałą Rady Ministrów z dnia 25 stycznia 2011 r., który zakłada stworzenie sieci sprawnych połączeń autostradowych, dróg ekspresowych i dróg krajowych, jak i remont już istniejących oraz podnoszenie ich standardu poprzez zmianę parametrów technicznych. Zasadniczym celem podejmowanych działań jest stworzenie sieci drogowej o znacznie wyższych niż obecnie parametrach użytkowych, w tym powstanie zasadniczego szkieletu dróg o dużej przepustowości, stanowiących sieć połączeń pomiędzy największymi ośrodkami gospodarczymi kraju. Na skutek realizacji planu inwestycyjnego oraz działań prewencyjnych w znacznym stopniu wzrośnie również poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego.

   Należy wskazać, że zadanie polegające na budowie obwodnicy Kędzierzyna-Koźla, w ciągu drogi krajowej nr 40 - etap II długości 14,1 km, zostało ujęte w załączniku nr 1a do programu, który zawiera listę projektów priorytetowych, których realizacja może rozpocząć się do 2013 r. pod warunkiem zabezpieczenia środków finansowych.

   Podkreślić również należy, że GDDKiA (jako zarządca drogi krajowej nr 40) podjęła działania zmierzające do przygotowania zadania do realizacji, w ich wyniku uzyskana została w dniu 18 marca 2010 r. decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia oraz przygotowana została dokumentacja techniczna do wniosku o decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Z uwagi jednak na aktualne możliwości finansowe państwa, brak zabezpieczenia środków finansowych na realizację we wszystkich latach oraz konieczność racjonalnego wykorzystywania dostępnych środków finansowych, realizacja zadania do chwili obecnej nie została rozpoczęta.

   W tym miejscu należy wskazać, że w przypadku przyznania dodatkowych limitów powyżej zatwierdzonej przez Radę Ministrów kwoty 82,8 mld zł (przeznaczonej na realizację zadań ujętych w załączniku nr 1 do programu) lub kwot wygospodarowanych w ramach korekt przetargowych odpowiedniej zmianie ulegnie też zakres rzeczowy programu. Zgodnie bowiem z zapisami programu, w przypadku uzyskania oszczędności w ramach wskazanej powyżej kwoty, powstałych w toku rozstrzygania postępowań przetargowych albo w wyniku rozliczenia zadań oddanych do ruchu, możliwe jest przesunięcie do realizacji najpilniejszych zadań z pozostałych załączników.

   Reasumując, należy wskazać, że resort transportu zdaje sobie sprawę, iż realizacja zadania wskazanego przez panią poseł w sposób optymalny przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i płynności ruchu drogowego oraz do rozwoju społeczno-gospodarczego na analizowanym obszarze. Jednocześnie informuję, że Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej będzie kontynuować starania w celu jak najszybszego zapewnienia środków finansowych dla wszystkich inwestycji ujętych w programie na lata 2011-2015, szczególnie dla zadań priorytetowych ujętych w załączniku 1a.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Tadeusz Jarmuziewicz

   Warszawa, dnia 8 czerwca 2012 r.