Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na pismo, znak: SPS-023-4963/12, z dnia 24 maja 2012 r., przy którym załączono interpelację pani poseł Anny Bańkowskiej w sprawie skutków wejścia w życie rozporządzenia KE 302/2012 dla grup producentów owoców i warzyw, uprzejmie przekazuję poniższą informację.

   W dniu 5 kwietnia br. weszło w życie rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 302/2012 z dnia 4 kwietnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 543/2011 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 w odniesieniu do sektora owoców i warzyw oraz sektora przetworzonych owoców i warzyw. Rozporządzeniem tym wprowadzono limit pomocy UE dla grup producentów w wysokości 10 mln euro rocznie dla wszystkich państw członkowskich. Dotychczas wkład wsparcia UE do inwestycji wynosił 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji, a państwa członkowskiego 5-25%. W Polsce wsparcie inwestycyjne ustalono na poziomie 25%, dzięki czemu grupy producentów ponosiły jedynie 25% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Nie było żadnego limitu.

   Wprowadzając przepisy rozporządzenia 302/2012 Komisja nie zmienia swoich udziałów wsparcia, jednak wprowadza bardzo istotny podwójny limit pomocy, który ma bardziej dotkliwy skutek. Pierwszym limitem jest roczny limit 10 mln euro na łączną pomoc UE dla wszystkich państw członkowskich. Drugim limitem są pułapy pomocy inwestycyjnej 70%, 50% i 20% wartości produkcji sprzedanej grupy, w kolejnych latach realizacji planu, począwszy od 3. roku. W przypadku drugiego limitu Komisja zmienia dotychczasowe odniesienie pomocy z kosztów kwalifikowanych inwestycji na wartość produkcji sprzedanej, która zazwyczaj jest znacznie niższa od kosztów inwestycji.

   Projekt rozporządzenia Komisji był procedowany w nadzwyczaj szybkim trybie. Dokument został zaprezentowany państwom członkowskim na posiedzeniu Komitetu Zarządzającego ds. organizacji rynków rolnych w dn. 27 marca 2012 r. i został poddany głosowaniu na posiedzeniu tego Komitetu kilka dni później w dn. 3 kwietnia 2012 r. Komisja, przed głosowaniem, nie wzięła pod uwagę żadnej sugestii ze strony państw członkowskich, a wręcz nie dopuściła do dyskusji i przedstawienia opinii zainteresowanych, o czym najlepiej świadczy wynik głosowania w dn. 3 kwietnia 2012 r., tj. brak opinii komitetu. Oprócz państw członkowskich, których dotyczą przepisy o grupach (tzw. nowe kraje członkowskie), do sprzeciwiających się propozycji Komisji dołączyła także Francja. Liczba głosów przeciwnych nie pozwoliła jednak na wydanie negatywnej opinii Komitetu.

   Od czasu, gdy resort rolnictwa miał wiedzę o zamiarach Komisji Europejskiej odnośnie do zmian w finansowaniu grup producentów owoców i warzyw, prowadzone były bardzo intensywne rozmowy i wymiana korespondencji z komisarzem Ciolosem (także przy współudziale polskich eurodeputowanych), w których zarówno sprzeciwiano się wprowadzaniu drastycznych zmian, jak i prezentowano argumenty przemawiające za utrzymaniem dotychczasowych przepisów. Niestety, z uwagi na konieczność zachowania dyscypliny finansowej podjęto ostatecznie decyzję o kontynuowaniu tej procedury. Mimo opublikowania i wejścia w życie nowych przepisów resort rolnictwa postanowił nie godzić się z decyzją Komisji i zamierza skierować w tej sprawie pozew do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

   Odnosząc się bezpośrednio do pytań pani poseł, należy podkreślić, że resort w pełni podziela obawy producentów owoców i warzyw odnośnie do skutków wprowadzenia tak drastycznych ograniczeń, o czym także wielokrotnie informowano i nadal informuje się Komisję Europejską.

   Jednocześnie zapewniam, że dokładane są wszelkie starania, aby złagodzić negatywne skutki nowych przepisów UE w zakresie finansowania grup producentów. Należy jednak mieć na uwadze, że prawodawstwo UE musi być całkowicie implementowane w prawodawstwie polskim, co nie pozwala nam na zastosowanie żadnych ulg w odniesieniu do przepisów UE, ale z pewnością ich implementacja nie będzie wykraczała poza niezbędne minimum zgodności.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Bogdan Dombrowski

   Warszawa, dnia 5 czerwca 2012 r.