Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Jan Bury:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panowie Posłowie! Już wcześniej odpowiadałem w części na pytania postawione w podobnej sprawie, ale trochę w innym kontekście. Nie znam listy zarzutów ani długiej, ani szerokiej na temat tej prywatyzacji. Ta prywatyzacja, tak jak wiele innych w Polsce, odbywa się w sposób normalny, zgodny z procedurą, którą przyjął minister skarbu państwa i ją realizował. Miały swój czas ogłoszenie tej prywatyzacji, negocjacje, była wyłączność, a parafowanie i podpisanie przez ministra skarbu państwa umowy prywatyzacyjnej miało miejsce, jak mówiłem wcześniej, w dniu 28 maja 2012 r. Do dnia dzisiejszego trwa proces podejmowania decyzji przez UOKiK, czy nie zachodzą tam jakieś problemy związane ewentualnie z koncentracją lub innymi sprawami, które są pod kontrolą UOKiK. Z naszej wiedzy wynika, że decyzja UOKiK będzie na przełomie czerwca i lipca i wtedy dopiero nastąpi wydanie akcji inwestorowi. Przypominam ciągle, że PAK, który kupuje te kopalnie, jest w 50% własnością ministra skarbu państwa. Nie jest to firma w pełni prywatna. Jest to firma, gdzie kontrolę w 50% sprawuje Skarb Państwa, mając tam tyle akcji.

    Jeśli chodzi o cenę, o której pan mówił, nie mogę niestety potwierdzić ani zaprzeczyć, jaka jest cena uzyskana, bo nie mam takiego prawa. Natomiast w momencie kiedy zostaną wydane inwestorowi akcje i będzie cena zapłacona, minister skarbu, tak jak w przypadku każdej innej umowy prywatyzacyjnej, umieszcza tę umowę wraz z ceną i wszystkimi warunkami na stronach internetowych, w tzw. karcie informacyjnej danego procesu prywatyzacji. Ona będzie publicznie dostępna, nie ma takiego problemu.

    Jeśli chodzi o prywatyzację w okresie kryzysu strategicznych sektorów, przypomnę, że polski rząd i polskie państwo traktują rzeczywiście energetykę, elektroenergetykę, gaz, ropę jako strategiczne obszary aktywności. Tak samo właśnie traktują elektroenergetykę. Dlatego też w strategii do roku 2030 w odniesieniu do energetyki jest zachowana przez państwo kontrola na poziomie wyższym niż 50% w PGE - to jest największa polska grupa energetyczna. W Tauronie zgodnie z tą strategią mamy także zachowaną przez Skarb Państwa kontrolę na poziomie korporacyjnym. Do tego jeszcze dochodzi to, że jest bez mała 100-procentowa wielkość w ENERGA gdańskiej i jest w tej chwili większościowy pakiet kontrolny w ENEA poznańskiej. PAK w 50% jest własnością państwa, ale kilkanaście lat temu prywatyzacja, która miała miejsce, sprawiła, iż kontrolę operacyjną przekazano inwestorowi zewnętrznemu w PAK-u, czyli firmie Elektrim wraz z jej jak gdyby spółkami stowarzyszonymi w tamtym czasie. Te kopalnie są istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, ale przypomnę, że węgla brunatnego na świecie jak i w Polsce nie wywozi się taborem kolejowym czy samochodowym. Jest to z reguły wydobywane i na miejscu spalane, przekazywane do zespołu elektrowni, a więc generalnie będzie to i tak, i tak służyć systemowi elektroenergetycznemu polskiemu. Przypomnę też jeszcze, że jeśli chodzi o kopalnię Adamów, na dzisiaj z naszej wiedzy wynika, iż jej żywotność, jeśli chodzi o te zasoby, jest do roku 2023. Konin ma dłuższą perspektywę, między innymi nowo oddany do użytku blok, tzw. Pątnów II, na 460 MW, jest przygotowany pod spalanie właśnie między innymi tego węgla brunatnego i tam będzie on także funkcjonował w przyszłości.

    Jaka firma doradzała? W tym procesie poprzednio i teraz doradzała firma międzynarodowa KPMG, która doradza w wielu procesach ministrowi skarbu państwa. Nie tylko ona, są także inne firmy, ale akurat w tym procesie doradzało KPMG. KPMG jest koordynatorem procesu debiutu giełdowego, przygotowania IPO PAK-u, jest koordynatorem po stronie Ministerstwa Skarbu Państwa. To jest pełna informacja, panie pośle, jeśli chodzi o moją...

    (Poseł Zbigniew Dolata: Ale czy ta firma doradza...)

    Nie wiem tego. Doradza Skarbowi Państwa w procesie IPO po stronie Skarbu Państwa. To jest precyzyjna odpowiedź w tej sprawie.

    Następna rzecz. Jeśli chodzi o moje obietnice, które składałem stronie społecznej, ja od prawie pięciu lat prowadzę dialog społeczny w zespołach trójstronnych, także do spraw węgla brunatnego czy kamiennego czy zespole elektroenergetycznym. Wielokrotnie w zespołach była mowa o prywatyzacji Konina-Adamowa. Zawsze udzielałem związkom zawodowym pełnej informacji na temat procesów tej prywatyzacji. Ta prywatyzacja ciągnęła się dość długo. Pierwszy pomysł - prywatyzacja 50% PAK-u i dwóch kopalń - nie powiódł się, bo ani inwestorów nie było wystarczająco dużo, ani cena nie była dla nas satysfakcjonująca. To jest drugi już proces prywatyzacji. Myślę, że ten proces się powiedzie, bo już jest po takim etapie, że raczej trudno mówić, że on się nie uda, jest tylko kwestią czasu, kiedy będą akcje wydane. Natomiast zawsze mówiłem i powtórzę to w każdym miejscu: Wszyscy związkowcy, inaczej strona społeczna, mają prawo do pakietu socjalnego i każdy inwestor taki pakiet proponuje. Minister skarbu z reguły daje czas, ten czas jest różny: dwa tygodnie, trzy tygodnie, cztery tygodnie, na negocjacje pakietu społecznego. W tym przypadku ten czas został wyznaczony na okres od 20 kwietnia do 7 maja. Pracownicy nie doszli do porozumienia ze stroną inwestora, dlatego też minister skarbu na prośbę związków zawodowych - miał spotkanie ze stroną społeczną w Sejmie, miał takie spotkanie na prośbę także posłów z regionu wielkopolskiego - udzielił jeszcze kilku dni, w okresie 22-25 maja, na dodatkowe rozmowy. Efektem tego niestety dalej nie było podpisanie pakietu socjalnego, ale inwestor podwyższył o rok (Dzwonek) gwarancję dla ludzi zatrudnionych bezpośrednio przy wydobyciu, w tym dla dozoru technicznego. Dziękuję bardzo.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Jan Bury:

    Jeszcze przepraszam, pani marszałek.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Jan Bury:

    Sugestia pana posła, jakoby ta prywatyzacja miała nam zapewnić przychylność - nie znam takiego pomysłu. Zapewniam pana posła, że nie ma to nic wspólnego z przychylnością TVN-u, Polsatu, telewizji publicznej czy telewizji Trwam dla jakiejkolwiek partii. Dziękuję bardzo.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Jan Bury:

    Jeszcze raz powtórzę. Nie byłem w zespole negocjacyjnym tej umowy, nie nadzoruję tej prywatyzacji. Odpowiadam na te pytania w imieniu ministra skarbu. Nadzoruje to inny minister, który zajmuje się prywatyzacjami, minister Lenkiewicz, dzisiaj niestety nie ma go, bo jest na Roadshow, chyba w Katowicach, dlatego odpowiadam na to pytanie w imieniu ministra skarbu państwa.

    Jeszcze raz przypomnę, iż cena, jak i cała umowa, będzie do wglądu w momencie, kiedy będą wydane akcje inwestorowi, wtedy...

    (Poseł Robert Telus: Ale czy to jest prawda, czy nie, panie ministrze?)

    ...to będzie upublicznione. Nie mogę potwierdzić ani zaprzeczyć takiej informacji. Nie mam do tego prawa, nie jestem do tego upoważniony. Takie są procedury prywatyzacyjne.

    Jeszcze raz podkreślam. Co do ceny nie wypowiadam się i powiem panu tak: nie używajmy tak ostrych, dramatycznych słów, tylko czasem popatrzmy, jaka jest przyszłość tych kopalń dzisiaj i jutro.

    (Poseł Robert Telus: Media wiedzą.)

    W tym regionie ludzie niestety mają problemy z pracą, bo to jest bardzo trudne zagłębie. My wiemy, ja dobrze wiem, byłem w tych kopalniach nawet dwukrotnie i wiem dobrze, jak istotne są te miejsca pracy dla załóg obu tych firm. Chcę powiedzieć, że sytuacja tych firm nie jest rewelacyjna, bo w roku ubiegłym Konin miał na koncie zysk wynoszący 927 tys. zł, Adamów miał zysku ok. 12 mln zł. Pierwszy kwartał to dla Adamowa już kilkanaście milionów złotych straty. To nie jest tak, że ta sytuacja jest bardzo dobra, różowa. Ta sytuacja jest ciągle trudna, te kopalnie są przed restrukturyzacjami i załoga, panowie posłowie, wierzcie mi, ma tego świadomość. Załoga w tych dwóch kopalniach jest bardzo odpowiedzialna, bardzo rozsądna i bardzo racjonalna. Ma świadomość procesów, które tam będą zachodzić. Wierzę w to mocno, że inwestor, który zadeklarował w umowie, iż w ciągu czterech lat przeznaczy minimum 250 mln na inwestycje, minimum, myślę, że dokona wielu inwestycji niezbędnych w tym regionie. Pamiętajmy, że po wydobyciu węgla brunatnego następują drogie, długie i kosztochłonne procesy rekultywacji. Jestem z województwa podkarpackiego, w Tarnobrzegu wydobywano kiedyś siarkę, a dzisiaj za miliardy złotych rekultywuje się te tereny, koszty ponosi budżet państwa. To nie są procesy łatwe i w wycenie tych spółek bierze się pod uwagę także m.in. to, co będzie dziać się za lat dwa, dziesięć, dwadzieścia i trzydzieści lat.

    (Poseł Robert Telus: A jakie zyski ma PAK, panie ministrze?)

    PAK ma za rok ubiegły bardzo wysokie zyski, na poziomie kilkuset milionów złotych.

    (Poseł Robert Telus: 600 mln...)

    Przypomnę, że prywatyzacja PAK dokonywana była w latach 1998-2001, za znanej koalicji AWS-Unia Wolności.

    Odnośnie do Bełchatowa, pytanie pana posła, czy kopalnia Bełchatów też będzie tak prywatyzowana. Nie będzie, panie pośle, bo Bełchatów i Turów są częścią koncernu PGE, który jest publiczną spółką giełdową, już notowaną na giełdzie, pełna wiedza na ten temat jest dla wszystkich dostępna. Te dwie kopalnie świetnie sobie radzą. Inwestycje w Turowie i Bełchatowie są na bardzo dobrym poziomie tak w górnictwie, jak w energetyce i te inwestycje dalej będą mieć tam miejsce. Bełchatów i Turów generują niesamowite zyski dla PGE, a także dla Skarbu Państwa, bo Skarb Państwa ciągle jest większościowym udziałowcem PGE.

    Ostatnia rzecz, chodzi o temat Polsatu i pana Solorza. Mówię pana, bo nie jestem na ty z panem Solorzem, pan poseł być może jest, dlatego mówi per Solorz.

    (Poseł Robert Telus: Powiedziałem: panem Solorzem.)

    Ja z tym panem nie jestem na ty, nie znamy się, jestem per pan. Powtarzam raz jeszcze. Ta prywatyzacja jest istotna dla Skarbu Państwa, dla tego regionu też i jest istotna w tym momencie również dla debiutu giełdowego PAK, który może będzie miał miejsce w tym roku. Proszę w żaden sposób nie sugerować takich rzeczy, wyrażać tego typu opinii, bo one są nieprzyzwoite i nie przystoją panu posłowi. Dziękuję bardzo.



Poseł Jan Bury - Zapytanie z dnia 14 czerwca 2012 roku.


62 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kontroli...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2014 roku...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja z działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2014 roku wraz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy