Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (druki nr 293 i 416).


Poseł Rajmund Miller:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt w imieniu klubu Platforma Obywatelska przedstawić stanowisko w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Proponowane zmiany wynikają z konieczności dostosowania przepisów o finansowaniu zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej do rzeczywistych źródeł finansowania, które zostały określone ustawą z dnia 7 grudnia 2008 r., oraz ze zmian przepisów dotychczas obowiązującej ustawy, które powodowały wątpliwości interpretacyjne. Powyższe zmiany mają charakter formalnoprawny i nie zwiększają wydatków na działanie stacji sanitarno-epidemiologicznych ani nie nakładają na nie dodatkowych zadań. Projektowana ustawa doprecyzowuje również katalog możliwego ograniczania praw i wolności w związku ze zwalczaniem chorób zakaźnych.

    W art. 5 ust. 1 zapisano pełen zakres obowiązków rozproszonych w różnych przepisach ustawy. Jest to zmiana o charakterze redakcyjnym. W nowelizacji ustawy szczególną uwagę poświęcono kwestii ochrony danych osobowych. Poprzez dodanie art. 32a zwrócono również uwagę na uregulowanie kwestii związanych z informacją na temat osób narażonych na biologiczne czynniki chorobotwórcze. Umożliwia to Państwowej Inspekcji Sanitarnej natychmiastowe podejmowanie stosownych działań epidemicznych celem likwidacji źródeł zakażenia oraz przerwania dróg jego szerzenia się lub związanych z koniecznością zastosowania szczepień zapobiegających. Pozostałe zmiany precyzują rolę głównego inspektora sanitarnego w trybie prowadzenia dochodzeń epidemiologicznych, szczególnie o charakterze transgranicznym, związanych z podróżami międzynarodowymi. Ustawa doprecyzowuje przepisy dotyczące izolacji osób chorych na choroby szczególnie niebezpieczne i wysoce zakaźne. Ponadto wprowadza rozwiązania prawne służące zapewnieniu skuteczności nadzoru nad osobami chorymi na choroby takie jak gruźlica, które ze względów epidemicznych podlegają obowiązkowej hospitalizacji.

    Projekt ustawy został poddany szerokim konsultacjom społecznym oraz zostały dokonane uzgodnienia międzyresortowe. W trybie ustawy z dnia 7 lipca - chodzi o ustawę dotyczącą lobbingu - nie zgłoszono zainteresowania pracami nad projektem. Wprowadzenie proponowanych rozwiązań nie będzie skutkowało zaangażowaniem dodatkowych środków z budżetu państwa ani nie zwiększy kosztów, które będą potrzebne w celu utrzymania nadzoru sanitarno-epidemiologicznego. Zwiększy natomiast skuteczność działań zapobiegawczych i przeciwepidemicznych.

    W imieniu klubu Platforma Obywatelska rekomenduję przyjęcie tego projektu ustawy. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Rajmund Miller - Wystąpienie z dnia 13 czerwca 2012 roku.


36 wyświetleń

Zobacz także: