Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Informacja bieżąca.


Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha:

    Panie Marszałku! Panie Posłanki i Panowie Posłowie! Ministerstwo Sportu i Turystyki nie może w ramach swoich kompetencji prowadzić polityki zagranicznej, w związku z tym pozwolę sobie odnieść się tylko do tematów, które dotyczyły pracy mojego ministerstwa.

    Moim zadaniem i agend podległych ministerstwu jest przygotowanie turnieju, przygotowanie Polski do tego, żeby turniej odbył się w jak najlepszy sposób. W ramach tych przygotowań jest oczywiście współpraca z Ukrainą. Przypomnę państwu, że został powołany komitet organizacyjny do spraw współpracy między Polską i Ukrainą, na którego czele stoją panowie premierzy Polski i Ukrainy. Komitet zebrał się 6 razy. Przypomnę, że we wrześniu 2010 r. została opracowana i zatwierdzona przez oba państwa tzw. mapa drogowa przygotowań do turnieju. Zakładała ona istnienie 62 kamieni milowych, czyli głównych punktów, które muszą być przez nas dopracowane, żeby turniej odbył się bez problemów. Przypomnę również, że powołano 8 grup roboczych, które na bieżąco nadal pracują na rzecz tego, żeby nie było żadnych zakłóceń w przebiegu turnieju. Praca 8 grup roboczych dotyczy oczywiście głównych tematów związanych z przygotowaniem, czyli bezpieczeństwa, opieki medycznej itd.

    To, że Polska i Ukraina uzyskały prawo do organizacji turnieju, i samo to, że turniej Euro 2012 odbędzie w Polsce, plus Rok Chopinowski dwa lata temu, prezydencja Polski w Unii Europejskiej rok temu, to chyba największe szanse wizerunkowe i promocyjne dla Polski, jakie kiedykolwiek się nam zdarzyły. Myślę, że bardzo niedobre byłoby, gdybyśmy naszymi własnymi działaniami tę szansę zaprzepaścili. Prawo organizacji turnieju Polska i Ukraina uzyskały w 2007 r., wtedy kiedy państwo rządziliście w Polsce. Przez te 5 lat przygotowywaliśmy się do turnieju wspólnie. Bardzo żałuję, że na finiszu, na ostatniej prostej nie uczestniczycie państwo razem z nami w przygotowaniu turnieju, który nie jest turniejem Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, tylko turniejem Polski i Ukrainy. Bardzo nad tym ubolewam.

    Jeśli chodzi o pytania, które zostały mi zadane, dotyczą kilka tematów. Postaram się rzetelnie odpowiedzieć na wszystkie, które były skierowane bezpośrednio do mnie.

    Pan poseł Raniewicz pytał, czy mamy tłumaczy przysięgłych. Owszem, mamy tłumaczy przysięgłych nie tylko ukraińskich, ale też jeśli chodzi o wszystkie języki turniejowe. Ci tłumacze będą znajdowali się w tych miejscach, gdzie spodziewamy się kibiców z określonego kraju.

    Pan poseł Borkowski pytał o bezpieczeństwo na stadionach. Przypomnę, że bezpieczeństwo na stadionach zapewnia organizator, czyli UEFA, i pełna odpowiedzialność za bezpieczeństwo na samym stadionie spoczywa na organizatorze, czyli na UEFA. Oczywiście mamy dużą wiedzę na temat tego, w jaki sposób UEFA zapewnia bezpieczeństwo. Zostały przygotowane cztery plany operacyjne dla czterech stadionów i nie możemy tutaj mieć żadnych wątpliwości. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo na stadionach, to nie będzie kłopotu.

    Przypomnę też, że podczas turnieju spodziewamy się innych kibiców. Kibice reprezentacji to są inni kibice niż kibice klubowi i zachowań chuligańskich, wybryków na tego typu imprezach jest zawsze znacznie mniej.

    Pan poseł Olejniczak pytał, czy kibice zdążą dojechać, pytał o problemy z infrastrukturą. Szanowny panie pośle, są gotowe plany transportowe już od wielu miesięcy. My te plany cały czas uszczegółowiamy w trakcie zdobywania nowych informacji dotyczących tego, jakimi drogami i z wykorzystaniem jakiej komunikacji kibice będą chcieli do nas przyjechać. Taką wiedzę mamy i ze względu na bukowanie lotów, i ze względu na kupowanie biletów, i ze względu na bezpośredni stały kontakt z kibicami wszystkich reprezentacji, którzy są w stanie oszacować, jaka ich liczba którego wręcz dnia przyjedzie do Polski i jakim środkiem komunikacji. Nawet jeśli nie będą gotowe niektóre drogi, bo już dzisiaj wiemy, że część dróg nie będzie gotowa, to będzie taka organizacja ruchu, żeby kibice bez żadnego problemu dojechali na miejsce i na pewno zdążyli na mecz.

    (Poseł Romuald Ajchler: Jak tydzień wcześniej przyjadą, to dojdą najwyżej.)

    Pan poseł Kuźmiuk pytał również o infrastrukturę. Chciałabym tylko zaznaczyć, panie pośle, że kiedy uzyskaliśmy prawo do organizacji turnieju, był rok 2007, szczyt koniunktury gospodarczej. Być może plany, które wtedy były tworzone, były zbyt ambitne. Ale tak czy inaczej 90% założeń, które były wtedy powzięte, zostało zrealizowanych. Myślę, że czasami powinniśmy się też cieszyć z tego, czego dokonaliśmy. Dzisiaj na Stadionie Narodowym był pan Martin Kallen - to członek Komitetu Sterującego UEFA, który jest odpowiedzialny za przygotowanie turnieju w Polsce i na Ukrainie - i wielokrotnie powtórzył: Polacy, możecie być dumni. Możecie być z siebie dumni. Naprawdę wykonaliście rewelacyjną pracę.

    Pan poseł Tomasz Latos pytał mnie o informacje dla kibiców o sposobie dotarcia. Myślę, że to jest informacja znana państwu, ale powtórzę ją po raz kolejny. Polska przygotowała nowe narzędzie do komunikowania się z kibicami. To narzędzie nie było używano wcześniej na żadnej innej imprezie sportowej. Nazywa się ono Polish Guide. W ramach tego Polish Guide, strony internetowej i aplikacji na telefony komórkowe, będzie udzielana kibicom informacja o tym, jakie są preferowane, najlepsze, najbardziej dostępne, drogi komunikacyjne, w jaki sposób najlepiej, najszybciej, najsprawniej, dotrzeć na turniej. Ta informacja jest dostępna w wielu językach turniejowych. I naprawdę aplikacja - sposób jej funkcjonowania - jest bardzo przystępna. Jestem przekonana, że wielu kibiców będzie korzystało z tego narzędzia.

    Pan poseł Bramora pytał o koordynację komunikacji dla zawodników i o współpracę z Ukrainą w tej kwestii. Szanowny panie pośle, wszystkie drużyny będą przemieszczały się samolotami. To jest już oczywiste, jasne, bo odległości są dość duże, jako że wiele drużyn, które zatrzymują się w Polsce, gra na Ukrainie, że zapewniony jest dla nich transport lotniczy. Tak jak powiedziałam, te plany są już przygotowywane od naprawdę długiego czasu w pełnej koordynacji z Ukrainą, więc nie ma tutaj żadnego zagrożenia.

    I ostatnie pytanie, które było skierowane do mnie, pana posła Andzela: Czy możemy przejąć mecze z Ukrainy, jeśli byłaby taka potrzeba? Nie ma absolutnie takiej możliwości. W ubiegłym tygodniu byłam na posiedzeniu Komitetu Sterującego UEFA. Taki scenariusz, w którym mecze byłyby przenoszone z któregokolwiek miasta, już nie mówiąc o przenoszeniu ich z całej Ukrainy, nie jest w ogóle brany pod uwagę. Tak więc ten scenariusz się po prostu nie urzeczywistni i nie ma żadnego sensu go rozważać.

    W ostatnim słowie, po raz kolejny ponawiam apel o to, żebyśmy nie wykorzystywali turnieju do prowadzenia polityki wewnętrznej, bo jest to nasz wspólny turniej. (Oklaski) Dziękuję bardzo.



Poseł Joanna Mucha - Wystąpienie z dnia 10 maja 2012 roku.


66 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Joanna Mucha - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o uzgodnieniu płci

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Joanna Mucha - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o uzgodnieniu płci

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Joanna Mucha - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o uzgodnieniu płci

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy