Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Andrzej Lewandowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Z niezwykłą dumą i zadowoleniem pragnę ogłosić Wysokiej Izbie, że od 16 maja w moim rodzinnym mieście, Darłowie, trwać będą obchody 700-lecia otrzymania przez nie praw miejskich. Powstanie osady rybackiej Terra Dirlova datuje się na początek XI w. Jej mieszkańcy trudnili się rybactwem i tkactwem, a opiekę nad nimi sprawował książę sławieńsko-słupski, a później książę Świętopełk. Osada rozwijała się, rozkwitała gospodarczo, by w roku 1312 otrzymać prawa miejskie. Niektóre źródła podają rok 1271, kiedy to Darłowo stało się miastem według prawa lubeckiego. Po krótkim panowaniu Brandenburczyków, w roku 1347 miasto przeszło pod panowanie księcia wołogoskiego Bogusława V. W tym też okresie rozpoczęto budowę pięknego darłowskiego zamku. Jedną z ważniejszych dat w historii miasta jest rok 1412, kiedy miasto stało się pełnoprawnym członkiem Hanzy, czyli związku miast handlowych Europy Północnej. Wystarczy kilka nazw miast-członków, aby docenić rangę i znaczenie Darłowa w tym okresie: Lubeka, Rostock, Hamburg, Kolonia.

    Darłowo jest też miastem urodzenia Eryka Pomorskiego, króla Norwegii, Danii i Szwecji. Z miastem miał bardzo mocne związki Bogusław X, władca jakże zasłużony dla miasta i całego Pomorza. Darłowo przeżyło kilka wielkich pożarów, kilka razy było zalewane. Jako ważny port rybacki i handlowy pierwszą latarnię morską wybudowało w roku 1715. Na początku XVII w., po przejęciu miasta przez Brandenburczyków, Darłowo zaczęło podupadać. Z tego okresu wywodzi się niemiecka nazwa miasta: Rügenwalde, funkcjonująca do zakończenia II wojny światowej.

    Omówienie 700 lat historii miasta zajęłoby mi być może i 700 lat, ale na to pan marszałek, jak mniemam, nie pozwoli. Chciałbym jednak opowiedzieć Wysokiej Izbie o największym bogactwie mojego miasta: jego mieszkańcach. Dzisiaj to oni tworzą historię miasta, są jego chlubą i dumą. Panie i panowie posłowie, wiedzieć powinniście, że w tym niewielkim miasteczku u ujścia rzeki Wieprzy do Bałtyku działają 43 organizacje pozarządowe. Liczba zaangażowanych w to osób musi budzić szacunek i podziw. Jeżeli gdziekolwiek istnieje wzór społeczeństwa obywatelskiego, to nie jest to S?vres pod Paryżem, ale właśnie jest to Darłowo. Dzięki pracowitości darłowian miasto jest ważnym ośrodkiem turystycznym. Przedsiębiorczość, zaangażowanie i miłość do swojej małej ojczyzny przekładają się na dumę, jaka mnie rozpiera na widok mojego miasta. Zapraszam panie posłanki i panów posłów, sprawdźcie na miejscu, czy nie koloryzuję. Darłowianie gwarantują, że bez wrzucania monety do fontanny darłowskiego rybaka będziecie tutaj wracać, gdyż zakochacie się w tym mieście i w jego mieszkańcach.

    Właśnie darłowianom składam serdeczne życzenia z okazji tej chwalebnej rocznicy. To wy tworzycie klimat, koloryt, piękno naszej małej ojczyzny. To dzięki wam, waszej miłości i pracowitości, Darłowo jest właśnie takie. Jesteście bogactwem tego miasta i nie pozwólcie sobie zabrać zasług związanych z jego rozkwitem. Ja jestem z was dumny, z tego, że jestem darłowianinem, z faktu, że jestem sąsiadem wielu z was, a prawie wszystkich mam przyjemność znać z widzenia.

    Jako burmistrz miasta Darłowa I kadencji chcę z tego miejsca w sposób szczególny podziękować moim następcom, którymi są: burmistrz Marek Moroń, burmistrz Jerzy Buziałkowski, burmistrz Lech Pieczyński, burmistrz Ewa Kucharska, i obecnie urzędującemu burmistrzowi Arkadiuszowi Klimowiczowi za zaangażowanie w rozwój Królewskiego Miasta Darłowa, naszej wspólnej małej ojczyzny. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Andrzej Lewandowski - Oświadczenie z dnia 09 maja 2012 roku.


66 wyświetleń

Zobacz także: