Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o rządowym projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla pracowników i przedsiębiorców na rzecz ochrony miejsc pracy, związanych z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego lub kryzysu ekonomicznego (druki nr 1434 i 1771).


Poseł Andrzej Lewandowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch pragnę przedstawić stanowisko klubu w sprawie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.

    Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy ma na celu wprowadzenie rozwiązań wspierających zatrudnienie bezpośrednią pomocą finansową ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników w firmach zagrożonych zwolnieniami oraz utrzymanie zatrudnienia i zapobieganie zwolnieniom zagrożonych pracowników w sytuacji trudności pracodawcy związanych z pogorszeniem się warunków prowadzenia działalności gospodarczej o charakterze przejściowym i rokującym poprawę w okresie 12 miesięcy.

    Klub Poselski Twój Ruch popiera zaproponowany przez Radę Ministrów kierunek działań związanych z ochroną miejsc pracy w wersji zawartej w przedłożonym projekcie ustawy. Na poparcie zasługują przede wszystkim rozwiązania prawne, na podstawie których firmy odczuwające skutki kryzysu gospodarczego będą mogły obniżyć pracownikom wymiar czasu pracy i uzyskać bezzwrotną pomoc finansową w celu utrzymania zatrudnienia. Nowe przepisy nie powstrzymają wprawdzie wzrostu bezrobocia w okresie nagłego pogorszenia koniunktury, ale mogą pomóc utrzymać zatrudnienie firmom liczącym na odzyskanie zamówień w perspektywie roku. W obecnym stanie prawnym pracodawca zwalniający pracownika z przyczyn ekonomicznych ponosi koszty związane z odprawami. W przypadku polepszenia koniunktury pracodawcy ponoszą koszty związane z rekrutacją pracowników. Korzyść z ustawy odniosą zarówno pracownicy, bowiem część z nich zachowa pracę, jak i pracodawcy, bo poniosą mniejsze koszty odpraw dla zwalnianych pracowników, a następnie niższe koszty rekrutacji.

    Projekt zawiera również przepisy regulujące wsparcie dla firm z Funduszu Pracy. Chodzi o pieniądze na podnoszenie kwalifikacji pracowników. Zgodnie z zaproponowanymi przez rząd regulacjami firmy będą mogły wystąpić z wnioskiem do starosty o dofinansowanie 80% kosztów szkolenia danego pracownika w okresie przestoju lub obniżonego wymiaru czasu pracy. Wysokość refundacji nie będzie mogła przekroczyć 300% przeciętnego wynagrodzenia. Rozwiązania takie zasługują na poparcie z uwagi na konieczność podnoszenia kwalifikacji pracowników oraz wzrostu konkurencyjności pracodawcy.

    Reasumując, Klub Poselski Twój Ruch popiera inicjatywę wprowadzenia rozwiązań zaproponowanych przez Radę Ministrów w wersji przedstawionej w sprawozdaniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej w druku nr 1771. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Andrzej Lewandowski - Wystąpienie z dnia 09 października 2013 roku.


127 wyświetleń

Zobacz także: