Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o partiach politycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 245).


Poseł Jan Bury:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Jak czytałem ten projekt ustawy, na początku miałem wrażenie, że Ruch Palikota przygotował poważny, dobry, racjonalny, przyszłościowy obywatelski projekt dobrej ustawy. Ale jak się wgłębiłem w ten projekt, jak posłuchałem wnioskodawcy, który zawile tłumaczył, ściemniał, jak ta ustawa jest potrzebna, ważna, co dobrego wnosi...

    (Poseł Wojciech Penkalski: Większych od was ściemniaczy nie ma.)

    ...a na końcu, gdy pan poseł wnioskodawca wreszcie powiedział, o co tak naprawdę chodzi, że jest to drugie dno, to zrozumiałem wszystko. I dziwię się, iż partia, która mieni się lewicową, panie pośle Gibała, która mieni się lewicową...

    (Poseł Wojciech Penkalski: Tylko się mieni.)

    Ta partia dzisiaj przygotowuje projekt ustawy, który tak naprawdę jest niczym innym jak skokiem na kasę (Wesołość na sali) z budżetu państwa, bo dzisiaj z budżetu państwa partie będące w parlamencie i te, które mają powyżej 3%, otrzymują raptem ok. 50 mln zł rocznie.

    (Poseł Łukasz Gibała: To absurd, co pan mówi.)

    A docelowo, panie ministrze finansów, w tym projekcie może być rocznie nawet do 0,5 mld zł z budżetu państwa na partie polityczne.

    (Głos z sali: I dobrze!)

    Mam wrażenie, że Ruch Palikota, partia lewicy, chce budować partię oligarchów, partię bogatych.

    (Poseł Zbigniew Kuźmiuk: A to nieładnie.)

    Być może wy to potraficie. Pamiętam, nie tak dawno, kiedy różne osoby wpłacały datki na partię polityczną, na kampanię wyborczą, to, pani posłanko Masłowska, nie było tak źle z tymi emerytami i studentami. Były nawet pokaźne wpłaty od studentów i od emerytów na kampanię wyborczą. Czyli nie jest tak źle, pani posłanko, ze studentami i emerytami.

    (Głos z sali: To pan wpłacał.)

    Drodzy państwo, jeśli nam wszystkim w parlamencie zależy na budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, a to jest, myślę, ideałem, intencją Wysokiej Izby, to proszę bardzo, ale wspierajmy organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, fundacje charytatywne, pomagajmy dzieciom, chorym, potrzebującym ludziom. Dzisiaj mamy przykłady, jak świetnie od wielu lat organizacje pozarządowe zarządzają tym jednym procentem. Panowie posłowie, jeśli pozwolicie, to chcemy wzbogacić te stowarzyszenia nie o 1%, ale o 3%. Jeżeli stać nas na dokładanie partiom politycznym z budżetu do 0,5 mld rocznie, to lepiej dajmy stowarzyszeniom, organizacjom pozarządowym. Tam są te pieniądze mądrzej wydawane.

    (Poseł Wojciech Penkalski: Nie dzięki wam.)

    Tam buduje się społeczeństwo obywatelskie. W zachodnich krajach, w Skandynawii dzisiaj jest kilkanaście razy więcej stowarzyszeń niż w Polsce, bo te państwa wspierają organizacje pozarządowe. Zróbmy to. My jako PSL będziemy za tym wnioskować.

    Popatrzmy dalej. Nie tak dawno jeszcze były takie partie, które mówiły: jeśli kościoły dostaną 0,3% podatku, to będzie więcej niż na Fundusz Kościelny. Przepraszam bardzo, jeśli partiom, panowie, chcecie dać łatwą ręką 1%, to kościołom też, panie ministrze, dajmy 1% - niech ten rząd się posunie, naprawdę.

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Tak jest.)

    Kościoły dzisiaj utrzymują archiwa, zabytki dobra narodowego - bo przecież niektóre kościoły, kaplice, klasztory to są dobra narodowe - także i was, choć, być może, macie państwo inne poglądy. Dajmy równe szanse wszystkim.

    Drodzy państwo, nie bądźcie hipokrytami, bo ta ustawa to jest przejaw wyjątkowej hipokryzji Ruchu Palikota. Hipokryzji, którą tutaj, w przypadku tej ustawy widać gołym okiem. Mam wrażenie, że jesteście państwo partią manipulowaną, może ktoś za was podejmuje te decyzje, ale mam prośbę, opamiętajcie się, nie jest za późno. Nie jest za późno, naprawdę. (Poruszenie na sali) Nie róbcie z budżetu państwa gumy, którą będziecie rozciągać wzdłuż i wszerz i będziecie z budżetu państwa wysysać pieniądze na partie polityczne. Jeśli chcecie być tacy humanitarni, to zróbcie tak, jak Platforma Obywatelska. Platforma - może przypomnę niektórym państwu, panu posłowi Palikotowi, Gibale, bo są z Platformy, też są z nią związani - kiedy kilka lat temu wchodziła do parlamentu jako Komitet Wyborczy Wyborców PO, wchodziła jako komitet, nie jako partia, i przez cztery lata nie miała subwencji, żyła bez subwencji.

    (Poseł Anna Grodzka: Niech pan poucza swoich.)

    Czemu państwo nie weszliście jako komitet, tylko jako partia? Mielibyście cztery lata bez subwencji, byłoby czysto, uczciwie i spokojnie, byłoby bardzo lewicowo, a tak jest bardzo oligarchicznie i bogato. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 11 kwietnia 2012 roku.


1436 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kontroli...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2014 roku...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja z działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2014 roku wraz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy