Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Informacja prezesa Rady Ministrów na temat działań rządu w ciągu najbliższych miesięcy.


Poseł Jan Bury:

    Panie Marszałku! Panie Premierze! Wysoka Izbo! Po wystąpieniach pana premiera i kilkunastu ministrów myślę, że na pewno na uwagę zasługują propozycje i pomysły, które pan premier wygłosił w swoim wystąpieniu jako kluczowe. Dla klubu PSL kluczowymi tematami, które przebijają z tego wystąpienia, są sprawy związane z waloryzacją rent i emerytur, projekt i postulat naszego Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego, nad którymi dyskutowano w ostatnich miesiącach na spotkaniach koalicyjnych, dotyczące tej bardziej sprawiedliwej waloryzacji rent i emerytur. Rzeczywiście mieliśmy przykład jednorazowej waloryzacji kwotowej, ale tak jak pan premier zauważył, tylko jednorazowej. Trybunał nie uznał tego za rozwiązanie systemowe, stąd jest potrzeba poszukiwania innego pomysłu i projektu. Nasz, klubu PSL, projekt zmiany konstytucji szedł w kierunku waloryzacji kwotowej.

    Mamy jednak świadomość, że sytuacja, jaka jest dzisiaj, deflacja, która dzisiaj dotyka naszą gospodarkę, sprawia, że ta waloryzacja kwotowa nie byłaby racjonalna. Stąd uważamy, że ten pomysł waloryzacji mieszanej, przedyskutowany z ministrem finansów, z ministrem pracy, czyli z ministrami Szczurkiem i Kosiniakiem-Kamyszem, i kwoty minimalnej 36 zł, jest bardzo racjonalny. To znaczy, że każdy emeryt i rencista otrzyma w przyszłym roku miesięcznie minimum taką kwotę. To jest bardzo ważny sygnał dla emerytów i rencistów, a szczególnie dla tych najuboższych, bo przecież ci mają dzisiaj największe problemy ze spięciem swojego miesiąca, swojego portfela.

    Panie premierze, warto pochylić się nad tym rozwiązaniem jako systemowym, pomyśleć o takim mechanizmie, który można by do konstytucji wpisać jako rozwiązanie trwałe i systemowe, a nie o rozwiązaniu znów na jeden rok, na 2015 r. Myślę, że nad taką formułą warto w Sejmie Rzeczypospolitej popracować.

    Nasz klub także z bardzo dużą uwagą odnotował pomysł i propozycję, które zgłosił pan premier. Nazwijmy to umownie inwestycją w polską rodzinę. Nie jest tak - jak może chciałoby wielu posłów opozycji powiedzieć - że się udało, że jest taki efekt, że w I półroczu urodziło się o 5,4 tys. dzieci więcej. To nie jest tak, że się udało. To jest po prostu efekt świadomej systemowej polityki, tego rządu, tego premiera, tego ministra pracy, tego ministra finansów w zakresie inwestycji w rodzinę. To urlopy rodzicielskie wydłużone do roku, inwestycje w przedszkola, w żłobki, pieniądze dla samorządów właśnie po to, żeby powstawały żłobki i przedszkola, sprawiają, że w I półroczu tego roku pierwszy raz od kilku lat mamy przełom, jeśli chodzi o liczbę urodzeń. Oby ten przełom był na stałe, oby ten wzrost był stały, bo ta inwestycja w polską rodzinę zwróci się w najbliższym czasie na pewno w sposób bardzo, ale to bardzo, wymierny.

    Myślę, że warto o tym dyskutować i warto propozycje, które dziś pan premier przedstawił, dalej rozwijać. Pomysł, którego wprowadzenie postuluje od paru lat także prezydent Bronisław Komorowski, mianowicie dotyczący ulg podatkowych dla większej rodziny, na drugie, na trzecie dziecko, jest bardzo racjonalny i sensowny. Jestem przekonany, że dotyczy to także rodzin najmniej zamożnych i rodzin na wsi, bo przecież na wsi nie wszyscy mieszkańcy są rolnikami, mieszkają tam także ludzie, którzy płacą podatki dochodowe. Wspólnie z ministrem finansów, ministrem rolnictwa, ministrem pracy musimy wypracować także taki mechanizm, który sprawi, że ubezpieczeni rolnicy będą mieć wsparcie finansowe na swoje dzieci. Bo często dzisiaj jest jeszcze ciągle taka sytuacja, że to właśnie w rodzinach rolniczych, wiejskich rodzi się najwięcej dzieci i tam chyba potrzebne jest to świadome skierowanie dużego strumienia pieniędzy.

    Panie Premierze! Ważny dzisiaj postulat i problem bardzo wyraźnie uwidocznił w swoim wystąpieniu minister Sikorski. Mianowicie ten ciągły już kryzys na Wschodzie, konflikt, wojna rosyjsko-ukraińska, niestety, przynosi coraz większe szkody nie tylko dla Polski, ale także dla wielu państw ościennych. Dzisiaj w Polsce grupą, którą najbardziej dotyka kryzys rosyjsko-ukraiński, są właśnie rolnicy. Obserwujemy z zadowoleniem wysiłki ministra rolnictwa w Unii Europejskiej w zakresie walki o rekompensaty dla rolników producentów, ale, niestety, widzimy, że wymierny efekt mogą przynieść wysiłki nie tylko ministra rolnictwa. Jesteśmy przekonani, że dzisiaj jest potrzeba wsparcia działań ministra rolnictwa w zakresie większej kwoty rekompensat dla polskich producentów, w tym producentów owoców i warzyw, przez rząd prana premiera, przez ministra Sikorskiego. Mamy jednak świadomość, że być może, panie premierze, jeżeli chodzi o te rekompensaty, nie można będzie oprzeć się tylko i wyłącznie na środkach europejskich. Być może polskim rolnikom i producentom będzie potrzebne wsparcie i współfinansowanie ze strony polskiego budżetu. Ale patrzymy dalej. My mamy świadomość, że jeśli dzisiaj producenci rolni mają problem z embargiem, problem z eksportem na Wschód swoich artykułów, to także za chwileczkę zacznie się problem być może firm transportowych, przewozowych, bo to jest taki mechanizm ciągniony. Trzeba też dzisiaj szukać mechanizmów, jak w tym trudnym okresie wesprzeć te najbardziej potrzebujące podmioty, firmy w poszczególnych sektorach i segmentach rolnym, spożywczym, ale także i transportowym, szczególnie w tym transporcie kołowym.

    Panie Premierze! Bardzo ważną sprawą, o której dzisiaj też było mówione, nawet podniósł to pan poseł Palikot, jest kwestia ustawy o odnawialnych źródłach energii, i tu mamy poważną obawę, choć ten projekt mamy już w Sejmie, jest złożony przez rząd, ale pozostał nam raptem rok tej kadencji Sejmu. Ten projekt może nie spełnia wszystkich oczekiwań, w Sejmie jest czas na debatę, na dobrą dyskusję, ale mamy poważne obawy, czy uda nam się w tej kadencji ten projekt uchwalić, bo rzeczywiście on jest bardzo oczekiwany. To są także nowe miejsca pracy na wsi, w gminach wiejskich, na terenach, gdzie jest dzisiaj duże bezrobocie. Warto by zrobić wszystko, przyspieszyć prace nad tym projektem, żeby ta kadencja Sejmu zakończyła się - po ośmiu latach de facto, bo są to dwie kadencje tej koalicji i tego rządu - uchwaleniem właśnie tej ustawy o odnawialnych źródłach energii, żebyśmy także wiedzieli, że poza polskim węglem, poza gazem, poza być może energią jądrową, także jest ta druga silna noga - odnawialna energetyka wiatrowa, fotowoltaiczna czy inna.

    Panie Premierze! Niezmiernie ważną kwestią, o której dzisiaj niewiele może powiedziano, jest to, o czym wszyscy już wiemy - Polska wywalczyła duży, potężny budżet na kolejne siedem lat z Unii Europejskiej, w tym na wsparcie regionalne, na wsparcie regionów najuboższych, na walkę z bezrobociem, także wśród młodego pokolenia. Warto by dzisiaj popatrzeć na samorządy polskie. Dzisiaj często jest taka sytuacja, że najbardziej aktywne samorządy powiatowe i gminne to są te, które mają zadłużenie przekraczające możliwości kolejnego zaciągania kredytów na kolejne inwestycje unijne. Jest tutaj potrzeba większego uelastycznienia i takiego podejścia do tych aktywnych, ambitnych samorządów gminnych, powiatowych, miejskich, żeby pofolgować im trochę progi ostrożnościowe, żeby mogli korzystać ze środków unijnych, także mogąc zadłużać - być może czasem bardziej - swoje samorządy, ale dzięki temu te inwestycje infrastrukturalne będą mogły mieć miejsce w Polsce samorządowej. Myślę, że bardzo ważne jest to, żeby w ramach kontraktów wojewódzkich kierować środki do gmin, powiatów, gdzie są największe potrzeby, gdzie jest największe bezrobocie, gdzie występują duże braki, bo są dzisiaj takie sytuacje, że wiele gmin i powiatów potrzebuje środków, ale nie może ich wziąć, bo nie ma środków we własnym budżecie na współfinansowanie niektórych projektów unijnych.

    Panie Premierze! Dzisiaj także bardzo ważnym etapem i momentem jest to, co minister Sawicki mówił w swoim wystąpieniu, mianowicie problem ochrony polskiej ziemi. Po roku 2016 ten problem zaczyna być bardzo ważny. Chcemy, żeby wzorem francuskim w Polsce także miała miejsce ustawa, która będzie absolutnie chronić polską ziemię przed wykupem niekontrolowanym, przed problemem, który przez ostatnie miesiące, a nawet 2-3 lata miał miejsce w Polsce na terenie województwa zachodniopomorskiego. Takie możliwości istnieją, zgodnie z prawem unijnym. Wzór francuski jest ku temu chyba najlepszym przykładem, że takie regulacje można także w Polsce przy wsparciu Wysokiej Izby wprowadzić.

    I temat niezmiernie istotny, a mianowicie Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dobrze stało się, że minister rolnictwa - po konsultacjach ze związkami zawodowymi, z organizacjami rolniczymi - przygotował taki projekt programu rozwoju obszarów wiejskich, także przy dużym wsparciu poprzedniego ministra Kalemby, gdzie te środki rzeczywiście pójdą w kierunku rolników aktywnych, tych, którzy chcą produkować, chcą być aktywni, chcą być bardzo wydajni i efektywni. To dobra propozycja, bo pieniądze powinny trafiać tam, gdzie rzeczywiście jest największa potrzeba, a szczególnie tam, gdzie rolnicy naprawdę produkują towarowo.

    Szanowni Państwo! Jeszcze raz wrócę do problemu, który wydaje się dzisiaj najważniejszy dla polskiej wsi, dla polskiego rolnictwa, do problemu właśnie tych rekompensat. Ta kwota, która dzisiaj jest, 125 mln euro, to jest kwota minimalna w morzu potrzeb. Potrzeby są olbrzymie. Jeszcze raz prosimy w imieniu klubu PSL-u, żeby cały rząd uznał, że to jest problem całego polskiego rządu. Akcja jedzenia jabłek nie wystarczy, by pomóc polskim rolnikom i polskim producentom. Wierzymy, że rolnicy (Dzwonek) w tym czasie uzyskają duże wsparcie ze strony państwa polskiego, bo mają w tej chwili okres jesieni, zbiorów, oni dziś podliczają swoje dochody.

    Wysoka Izbo! Panie Marszałku! Panie Premierze! Klub Parlamentarny PSL-u będzie głosował za przyjęciem informacji premiera. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 27 sierpnia 2014 roku.


112 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o kontroli...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2014 roku...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Jan Bury - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja z działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2014 roku wraz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy