Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Informacja ministra spraw zagranicznych o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2012 roku.


Poseł Artur Górski:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! W Polsce mamy dwa ośrodki polityki zagranicznej: Kancelarię Prezydenta RP i Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Prezydent Bronisław Komorowski ciąży ku Moskwie, minister Radek Sikorski - ku Berlinowi. Ta gra na dwa fronty, ubezpieczenie się od wschodu i zachodu, być może jest wygodna, ale jest to polityka defensywna. To polityka drobnych usług i dużych ustępstw, za które można zostać pochwalonym w obu tych stolicach, ale to polityka bez ambicji, bez szerszej wizji. Polskę stać na więcej.

    Niedawno rozmawiałem z politykami węgierskimi. Dziękowali nam za poparcie dla rządu węgierskiego, który jest pod pręgierzem instytucji unijnych, bo nie chce wysługiwać się ani Moskwie, ani Berlinowi, ani Brukseli. Nasze poparcie dla Węgier jest cenne, bo, jak mówili, Polska jest największym krajem w Europie Środkowej. Tylko że rząd PO-PSL o tym zapomina. Ale gdyby pan minister Sikorski o tym pamiętał, gdyby polski rząd miał ambicję, to Polska mogłaby stać się rzeczywistym podmiotem polityki międzynarodowej we współpracy z Węgrami, Czechami, Słowacją, a może i Litwą. To Polska może zorganizować politycznie (Dzwonek) tę część Europy, zespolić ją i reprezentować wspólne stanowisko wobec Moskwy, Berlina i Brukseli.

    Mam zatem pytania: Czy rząd ma koncepcję prowadzenia polityki w Europie...


Poseł Artur Górski:

    ...Środkowej? Czy jest szansa na odnowienie idei Grupy Wyszehradzkiej i wypracowanie europejskiej polityki Warszawy w porozumieniu z Budapesztem, Pragą i Bratysławą? Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Artur Górski - Wystąpienie z dnia 29 marca 2012 roku.


80 wyświetleń

Zobacz także: