Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Ryszard Zbrzyzny:

    Dziękuję bardzo.

    Pytanie rzeczywiście dotyczy Kopalni i Zakładów Chemicznych Siarki Siarkopol w Grzybowie, albowiem rozpoczął się proces prywatyzacji tegoż przedsiębiorstwa. Pracownicy i mieszkańcy regionu są ogromnie zaniepokojeni tym procesem i jego zakończeniem, mają bowiem niedobre przykłady z branży, choćby przykład Kopalni Siarki Basznia, gdzie prywatny inwestor wyeksploatował wszystko, co się dało, praktycznie zbankrutował, pozostały długi, pozostały tereny niezrekultowane, które są swoistą bombą ekologiczną, a pracownicy nie mają pracy.

    Kopalnia Osiek, która jest w tym przedsiębiorstwie, pracuje, to nowoczesna kopalnia, jedyna, unikatowa na skalę światową, która eksploatuje rodzime złoża siarki, jedyna w świecie produkująca siarkę o największej czystości, na poziomie 99,95%, co jest znakomitym surowcem szczególnie dla przemysłu farmaceutycznego czy też przemysłu produkującego kosmetyki. Jest także producentem wsadu surowcowego do nawozów, dla przemysłu oponiarskiego itd. Firma kreuje zyski, bowiem w okresie ostatnich kilkunastu lat podjęła bardzo kosztochłonne przedsięwzięcia restrukturyzacyjne, zredukowała o 2/3 załogę, z 2400 osób na ok. 800, by wykazać w 2011 r. 50 mln zysku netto, w roku 2012 planuje się 100 mln.

    A więc pytanie: Po co prywatyzować firmę, która w długiej perspektywie czasowej będzie kreować zyski, bowiem te największe koszty już dawno poniosła? Pytanie kolejne. Czy prawdą jest, że Skarb Państwa oczekuje ze sprzedaży przychodu na poziomie ok. 75 mln zł, co byłoby kuriozalną wielkością w kontekście wyników ekonomicznych dotyczących funkcjonowania tej firmy choćby w ostatnich dwóch latach?


Poseł Ryszard Zbrzyzny:

    Chciałbym doprecyzowania deklaracji - być może taka deklaracja nie padła, ale ja przynajmniej tak to zrozumiałem - że integralną częścią umowy kupna-sprzedaży będzie pakiet rozwojowo-inwestycyjny, tak to nazwijmy, ale także socjalny, pracowniczy, jak go zwał, tak go zwał, chodzi o zabezpieczenie miejsc pracy i pewnych standardów, które w tej firmie obowiązują. Jeśli tak, to proszę to potwierdzić, a jeśli nie, to oczywiście proszę poinformować mnie i zainteresowanych o tym, jakie regulacje wchodziłyby tu ewentualnie w rachubę.

    Kolejna sprawa. Sprzedaż tejże kopalni czy zakładów, tejże spółki to jest także sprzedaż dostępu do unikatowych na skalę światową złóż siarki rodzimej, złóż, które w Polsce stanowią ok. 30% zasobów światowych. Czy to też jest brane pod uwagę? Czy jest brany pod uwagę fakt, że obecnie udostępnionych złóż i tych, które są przebadane i eksploatowane, przy dzisiejszym poziomie produkcji wystarczy na 35 lat? Dziękuję.


Poseł Ryszard Zbrzyzny:

    Jeśli można? Przepraszam. Jeszcze sekundkę, żeby drugi raz nie pytać. Otóż chciałbym zapytać, czy w razie sprzedaży kopalni Siarkopol, gdy Skarb Państwa w ogóle nie będzie zaangażowany w tejże firmie, minister finansów albo rząd Rzeczypospolitej przewiduje wprowadzenie podatku od kopaliny zwanej siarką, tak jak to zrobiono ostatnio z miedzią.



Poseł Ryszard Zbrzyzny - Zapytanie z dnia 28 marca 2012 roku.


190 wyświetleń