Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

17 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Ryszard Zbrzyzny:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Ja chciałbym zapytać o kwestie związane z funkcjonowaniem ustawy o podatku od niektórych kopalin. Mijają 3 lata od uruchomienia tego podatku i mamy już żniwo w postaci pogarszającej się w dramatyczny sposób sytuacji rozwojowej, inwestycyjnej w polskim przemyśle miedziowym, nie mówiąc już o tym, że tych, którzy chcieliby zainwestować w polskie węglowodory, praktycznie w Polsce już nie ma. A więc efektem funkcjonowania tego podatku i myślę, że nietrafionych inwestycji zagranicznych, przeinwestowania za granicą, jest bardzo silny wzrost efektywnej stawki podatkowej, sięgającej nawet 80% w skali KGHM, spadek rentowności i tych realizowanych, i planowanych inwestycji, lawinowe zadłużanie spółki, na koniec roku to jest poziom EBITDA. Z planu strategicznego wynika, że rok 2015 zostanie zamknięty zadłużeniem powyżej dwukrotności EBITDA, a więc zysku operacyjnego wraz z amortyzacją.

    Skalą tego dramatu jest treść strategii KGHM na lata 2015-2020 z perspektywą do roku 2040, bowiem z niej wynika, że KGHM nie zainwestuje w żadną robotę górniczą w Polsce, poza tymi, które są niezbędne, żeby w ogóle móc kontynuować wydobycie, a jednocześnie w tym samym okresie wyprowadzi za granicę na inwestycje górnicze kilkanaście kolejnych miliardów złotych, łącznie to będzie ok. 30 mld zł na rozbudowę kopalń, na budowę kopalń, na tworzenie nowych miejsc pracy tam, za wielką wodą, na zapłacenie podatków, też tam, za wielką wodą. Tutaj jest już decyzja dramatyczna dla regionu Bolesławca: odstąpienie od planowanej inwestycji w postaci budowy kopalni miedzi pod Bolesławcem, która zatrudniałaby razem z otoczeniem ok. 7 tys. pracowników, a więc tyle miejsc pracy przybyłoby w Polsce (Dzwonek) ze wszystkimi dodatkowymi pozytywnymi konsekwencjami dla regionu. Chciałbym zatem zapytać, panie ministrze, czy rząd widzi skalę dramatu, który się rozgrywa pod rządami tejże ustawy. Czy rząd zamierza ingerować w tę regulację i być może stworzyć możliwości inwestowania, jeśli chodzi o przedsięwzięcia górnicze, na nieco innych zasadach niż dzisiaj obowiązujące?


17 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Zdzisław Gawlik:

    Panie Marszałku! Szanowny Pośle! Myślę, że niepotrzebnie wyszedł tutaj pan minister Neneman, bo chociaż sporo kwestii, które pan podnosił w swoim wystąpieniu, jest adresowanych w zasadzie do ministra finansów, bo on jest gospodarzem ustawy o podatku od niektórych kopalin, to zgodnie z informacjami, jakie otrzymali przedstawiciele strony społecznej w radzie nadzorczej spółki, minister finansów i minister skarbu państwa wspólnie podjęli prace analityczne mające na celu próbę rewizji tego podatku, o którym pan wspominał i który w taki sposób dotyka KGHM. Nie podzielam jednak tej tragicznej wizji, którą pan przedstawił, że pod rządami tego podatku w KGHM tak źle się dzieje,

    KGHM jest globalnym producentem metali na świecie, posiada w swoim portfelu dziewięć kopalni miedzi oraz cztery projekty inwestycyjne na trzech kontynentach. W 2013 r. spółka była ósmym producentem miedzi oraz trzecim producentem srebra na świecie. Posiada 40-letnie doświadczenie w branży wydobywczej oraz perspektywę kolejnych 40 lat wzrostu.

    W dniu 26 stycznia tego roku została zatwierdzona wspomniana przez pana posła strategia KGHM na lata 2015-2020 z perspektywą do roku 2040. Strategia ta jest oparta na trzech głównych filarach: na rozwoju bazy zasobowej, rozwoju aktywów produkcyjnych i produkcji. Długookresowa wizja KGHM zakłada stałe osiąganie przewagi konkurencyjnej dzięki opracowaniu oraz przemysłowemu wdrożeniu nowych technologii zapewniających możliwość uzyskania przełomu technologicznego w branży. Podstawowym celem nowej perspektywy strategicznej na lata 2015-2020 jest osiągnięcie łącznie rocznych zdolności produkcyjnych na poziomie 1 mln ton miedzi oraz kontynuacja procesu stałej poprawy efektywności prowadzonej działalności wydobywczej.

    Jeżeli chodzi o ową strategię i wspomniane wielkości, to ze strategii tej jednoznacznie wynika, że KGHM ma zamiar przeznaczyć na inwestycje kwotę 27 mld zł, z czego 55%, czyli 15 mld, to kwoty dedykowane, przeznaczone na inwestycje w Polsce. Mimo wątpliwości, które pan podnosi, chcę również zauważyć, że zakładany w tej strategii proces inwestycyjny KGHM jest największym projektem w ostatnich 60 latach, czyli przez czas istnienia spółki. Do roku 2020 planowane jest przeznaczenie wspomnianej przez pana kwoty na inwestycje, na rozwój posiadanych aktywów. Fundamentem rozwoju spółki jest rozwój aktywów posadowionych na terenie Rzeczypospolitej.

    W ramach szerokiego planu inwestycyjnego na terenie Polski przewidziana są m.in. realizacja programu Głogów Głęboki-Przemysłowy. Jest to największy pod względem zasobów głębinowych projekt górniczy dotyczący miedzi w Europie. Celem tego projektu jest stworzenie warunków do zapewnienia utrzymania do roku 2020 rentownej produkcji górniczej na poziomie określonym w planie produkcji KGHM oraz po roku 2020 optymalizacja produkcji surowcowej dla zapewnienia rentowności spółki. Przypomnę tylko, że jest budowany etapami do roku 2020 nowy szyb górniczy. Będzie to najgłębszy z 31 szybów zagłębia miedziowego, o docelowej głębokości 1340 m i szerokości 7,5 m. W ramach tych kwot dedykowanych na terenie Rzeczpospolitej planowana jest rozbudowa obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych Żelazny Most. Podstawowym jego celem jest zapewnienie możliwości unieszkodliwiania odpadów wydobywczych powstających w ciągu technologicznym KGHM Polska Miedź do roku 2042.

    Kolejnym etapem wysiłku inwestycyjnego planowanego w tym okresie jest realizacja programu modernizacji pirometalurgii. Jego głównym celem jest stworzenie zintegrowanej funkcjonalnie, efektywnej kosztowo, przyjaznej dla otoczenia struktury hutnictwa KGHM oraz technologii zapewniającej utrzymanie obecnej zdolności przerobowej koncentratów własnych i importowanych w perspektywie funkcjonowania na rynku producentów miedzi co najmniej przez najbliższych kilkadziesiąt lat.

    Kolejne programy inwestycyjne w ramach kwot dedykowanych w ramach strategii 2015-2020 to programy inwestycyjne polskich spółek wchodzących w skład polskiej grupy kapitałowej. Przede wszystkim jest to Pebeka, Zanam, Nitroerg i Energetyka.

    Kolejnym istotnym elementem wydatku inwestycyjnego na najbliższe lata jest realizacja największej kampanii eksploracyjnej w historii Polski w celu zabezpieczenia jednych z największych złóż miedzi na świecie. (Dzwonek) Prace prowadzone są stopniowo, z podziałem na poszczególne obszary regionu, poczynając od realizacji prac geofizycznych, poprzez prace wiertnicze, kończąc na dokumentacji dotyczącej poszczególnych złóż. Obszary te to między innymi: Radwanice-Gaworzyce, Retków-Ścinawa, Głogów, Konrad i Synklina Grodziecka, a także poszukiwanie zasobów soli potasowej i soli kamiennych oraz rud miedzi w rejonie Puck. Oczywiście KGHM podejmuje szereg kolejnych inicjatyw związanych przede wszystkim z prowadzeniem działalności inwestycyjnej, wychodząc z założenia, że jest to największa szansa dla rozwoju KGHM i utrzymania wiodącego, istotnego znaczenia koncernu na świecie. Dziękuję bardzo.


17 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Ryszard Zbrzyzny:

    Sądzę, że pan minister albo nie ma wiedzy, albo zbagatelizował temat. Faktem jest, że gra dużymi liczbami robi wrażenie, mogę jednak powiedzieć, że w 5-leciu, na które opiewa ta strategia, KGHM wyda na inwestycje odtworzeniowe mniej, niż wynosi odpis amortyzacyjny. Taka jest skala problemu. Jeśli chodzi o rozwój i utrzymanie ruchu, to można mówić tylko o kontynuacji wcześniej rozpoczętych - przed 5 laty, 10 laty - inwestycji produkcyjnych. Staw osadowy jest niezbędny, żeby w ogóle można było cokolwiek robić w KGHM, a więc trzeba go skończyć. Budowę pieca zawiesinowego rozpoczęto 3-4 lata temu, trzeba go skończyć. No i szyb, jeśli chodzi o Głogów Głęboki, jest jeden. A więc nie ma żadnej nowej inwestycji i jest decyzja o zaniechaniu inwestycji w nową kopalnię pod Bolesławcem. Pytam zatem, czy rząd zamierza coś z tym fantem zrobić, bo jest właścicielem tejże firmy, ma nadzór właścicielski. Czy rząd zamierza stworzyć takie warunki, aby można było uruchomić tę kopalnię, bronią się bowiem wskaźniki rentowności sprzed wprowadzenia podatku, jeśli chodzi o podjęcie tej decyzji. (Dzwonek) Na koniec, jeśli jest tak dobrze, panie ministrze, to proszę powiedzieć, kto wypowiedział przed kilkudziesięcioma godzinami następujące słowa, cytuję: Nie ma wątpliwości, że ważniejszy jest rozwój gospodarczy. No chyba że zgodzimy się z tym, że ważniejsze są krótkoterminowe, doraźne korzyści. Jeśli tak, to podnoszę ręce i się poddaję. Kto to powiedział? To dotyczy tego zagadnienia.

    Wicemarszałek Marek Kuchciński:

    Pan poseł pyta ministra Gawlika, tak?

    Poseł Ryszard Zbrzyzny:

    Tak. Jeśli pan minister nie będzie w stanie odpowiedzieć, to za chwilę tę zagadkę rozwiążę.


17 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Zdzisław Gawlik:

    Panie Marszałku! Panie pośle, nie jestem wszystkowiedzącym i na pewno tego nie wiem. Nawet nie chcę zgadywać. Mógłbym się domyślać, ale nie chcę bawić się w zgaduj-zgadulę.

    Panie pośle, pan znakomicie wie, że gdyby nie rozbudowa żelaznego mostu, który istnieje, to można by mówić, myślę, o końcu Zagłębia Miedziowego, a także produkcji. Nie można mówić tak, że to już było, i dlatego, że jest, nie można mówić, że żadne pieniądze nie są potrzebne, bo to już jest i dalej by istniało. Zasoby są takie, jakie są, i bez rozbudowy żelaznego mostu nie można mówić o funkcjonowaniu i dalszym rozwoju Zagłębia Miedziowego. Jeżeli pan wie, prowadzona jest największa kampania eksploracyjna w historii Polski w celu zabezpieczenia wydobycia zasobów miedzi. Myślę, że nikt nie prowadzi badań eksploracyjnych po to, żeby uprawiać sztukę dla sztuki. Robi się to po to, żeby korzystać z tych zasobów, które są w okolicach Dolnego Śląska, i korzystać z tych pokładów miedzi, które tam się znajdują.

    Jeżeli chodzi o kwestię budowy kopalni miedzi pod Bolesławcem, to uprzejmie informuję, że obecnie w ramach projektu budowy kopalni pod Bolesławcem trwają prace eksploracyjne na obszarach koncesyjnych Synklina Grodziecka oraz Konrad. W ramach realizacji prac nakierowanych na rozpoznanie obszaru koncesyjnego Synklina Grodziecka znajdującego się w okolicach tzw. starego zagłębia miedziowego w pobliżu Bolesławca spółka w ostatnim okresie kontynuowała analizę wyników badań laboratoryjnych uzyskanych w trakcie prowadzenia prac wiertniczych.

    W ramach prac projektowych w obszarze koncesyjnym Konrad, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru koncesyjnego Synklina Grodziecka, obejmującego obszar górniczy starej kopalni Konrad, w I kwartale 2015 r. rozpoczęto wybór wykonawcy powierzchniowych badań geofizycznych. Prace na tym obszarze umożliwiają kompleksowe rozpoznanie w warunkach hydrogeologicznych dla projektu odwadniania złoża oraz określenia warunków geologiczno-górniczych pod przyszłą eksploatację górniczą. Planuje się wykonanie wspólnej dokumentacji geologicznej dla obszaru Konrad i obszaru Synklina Grodziecka.

    W spółce nie zapadły jeszcze żadne decyzje wiążące ani na nie, ani na tak w sprawie realizacji lub braku realizacji inwestycji w okolicach Bolesławca. Kontynuowane są prace, które są ukierunkowane na to, żeby mogła być podjęta pozytywna decyzja inwestycyjna. Kluczowymi czynnikami wpływającymi na rentowność i możliwość realizacji tego projektu będą między innymi pozyskane w wyniku prowadzonych badań wyniki dotyczące wielkości złoża, prognozowania ceny miedzi i srebra oraz kursu walutowego, warunków technicznych, w tym zwłaszcza warunków hydrogeologicznych, nakładów kapitałowych na projekt, uwarunkowań środowiskowych oraz kwestii podatkowych i prawnych. Projekt ten znajduje się na wczesnym etapie koncepcyjnym obejmującym prace eksploracyjne (Dzwonek), stąd dopiero uzyskanie odpowiedzi dotyczących wymienionych czynników pozwoli spółce zająć jednoznaczne stanowisko w przedmiocie dyskutowanej inwestycji. Dziękuję bardzo.


17 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Ryszard Zbrzyzny:

    Panie marszałku, odpowiem na pytanie, bo zadałem pytanie, a pan minister nie rozszyfrował cytatu.

    Wicemarszałek Marek Kuchciński:

    To proszę odpowiedzieć.

    Poseł Ryszard Zbrzyzny:

    Kto może być osobą najbardziej zorientowaną w tych sprawach? Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź SA Herbert Wirth. Tu jest nawet jego fotografia. Dziękuję.



Ryszard Zbrzyzny - pytanie z 23 kwietnia 2015 r.

Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Pytania w sprawach bieżących Poseł Ryszard Zbrzyzny - SLD w sprawie inwestycji górniczych w Polsce


305 wyświetleń