Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o zasadach małego ruchu granicznego, podpisanej w Moskwie dnia 14 grudnia 2011 r. (druki nr 199 i 208).


Poseł Jarosław Górczyński:

    Szanowny Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Szanowni Panowie Ministrowie! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego przedstawić stanowisko wobec projektu ustawy o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o zasadach małego ruchu granicznego, podpisanej w Moskwie dnia 14 grudnia 2011 r. (druki nr 199 i 208).

    Dążąc do wspierania i umacniania dobrosąsiedzkich relacji między naszymi państwami, a także rozwijając współpracę gospodarczą, handlową, kulturalną, samorządową, jesteśmy za ułatwieniami dla obywateli w przekraczaniu granic. Zawarcie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o zasadach małego ruchu granicznego zmierza do wprowadzenia ułatwień w przekraczaniu granicy polsko-rosyjskiej przez mieszkańców strefy przygranicznej. Umowa ta łagodzi obostrzenia Schengen, pozwoli na wielokrotne przekraczanie granicy - zezwolenia wydawane przez konsulaty mieszkańcom strefy przygranicznej będą tańsze od wiz - ustanawia wymierne korzyści ułatwiające bezpośrednie kontakty społeczne, rodzinne, turystyczne i ekonomiczne.

    Stosowanie zapisów umowy rozwiewa obawy o napływ zagranicznych pracowników, gdyż nie stanowi ona podstaw do podejmowania pracy w Polsce. Na odcinku 210 km granicy Polski z Federacją Rosyjską znajdują się 4 przejścia drogowe i jedno przejście kolejowe. Samorządy województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz obwód kaliningradzki widzą korzyści w przyjęciu tej umowy sprzyjające rozwojowi regionalnemu. Nie rozwiązuje ona wszystkich problemów. Są obawy o wzrost przemytu, przestępczości, jest sprawa elektrowni atomowej po stronie rosyjskiej. Obwód kaliningradzki jest najbardziej zmilitaryzowanym obszarem na świecie. Należy jednak z optymizmem patrzeć w przyszłość, dążyć do budowania naszych dobrosąsiedzkich stosunków opartych na zdrowych, gospodarczych fundamentach. Podsumowując, klub Polskiego Stronnictwa Ludowego popiera projekt umowy, która spełnia przesłanki określone w trybie art. 89 ust. 1 Konstytucji RP. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Jarosław Górczyński - Wystąpienie z dnia 14 marca 2012 roku.


66 wyświetleń

Zobacz także: