Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

15 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Protokołu dodatkowego do Konwencji Rady Europy o cyberprzestępczości dotyczącego penalizacji czynów o charakterze rasistowskim lub ksenofobicznym popełnionych przy użyciu systemów komputerowych, sporządzonego w Strasburgu w dniu 28 stycznia 2003 r. (druki nr 2607 i 2702).


Poseł Jarosław Górczyński:

    Szanowny Panie Marszałku! Panowie Ministrowie! Wysoki Sejmie! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego chciałbym przedstawić nasze stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Protokołu dodatkowego do Konwencji Rady Europy o cyberprzestępczości dotyczącego penalizacji czynów o charakterze rasistowskim lub ksenofobicznym popełnionych przy użyciu systemów komputerowych.

    Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii komputerowych, rozwój Internetu oraz jego globalny zasięg poza wieloma zaletami niesie ze sobą także wiele zagrożeń. Internet staje się narzędziem wykorzystywanym w coraz większym stopniu nie tylko jako główne źródło informacji, wiedzy oraz istotne narzędzie komunikacji społecznej, ale także stanowi jedną z podstawowych przyczyn wzrostu zagrożenia cyberprzestępczością. Obecnie na różnych stronach internetowych, portalach, forach dyskusyjnych i blogach można znaleźć treści o charakterze dyskryminującym, których podstawę stanowią wypowiedzi szerzące nienawiść i/lub podżegające do niej. Tego typu treści można wysłać również w formie e-maila, którego adresatami są głównie przypadkowi użytkownicy. Warto zaznaczyć, że początkowo rozwój cyberprzestępczości skierowany był przeciwko nienawiści rasowej, a później koncentrował się wokół kwestii ksenofobicznych.

    Konwencja Rady Europy o cyberprzestępczości to pierwszy taki akt prawny, który poświęcony jest przeciwdziałaniu przestępstwom popełnionym przy zastosowaniu technologii informatycznych. Została stworzona z myślą o poprawieniu bezpieczeństwa w przestrzeni wirtualnej, która stała się obecnie narzędziem coraz powszechniej wykorzystywanym przez cyberprzestępców. W obliczu globalnego charakteru Internetu takiemu zjawisku można przeciwdziałać poprzez wprowadzenie transgranicznych mechanizmów współpracy. Konwencja wprowadza jednolity katalog czynów karalnych popełnianych przez użytkowników sieci informatycznych, ustanawia poszczególne procedury dotyczące wykrywania i ścigania cyberprzestępczości, a także określa standardy współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie. Konwencja pełni ważną rolę w przestrzeganiu praw człowieka, a rasizm i ksenofobia to przykłady pogwałcenia tych praw, co może stanowić zagrożenie dla państwa prawa i porządku demokratycznego. Działania przestępcze prowadzone w Internecie mogą stać się przyczyną zagrożenia zarówno dla jednostki, jak i dla całego społeczeństwa oraz mogą spowodować odrodzenie się konfliktów na tle narodowościowym, religijnym lub rasowym. Internet jako narzędzie powszechnej komunikacji może stanowić instrument rozpowszechniania takich zjawisk, jak dyskryminacja rasowa, ksenofobia oraz inne przejawy nietolerancji na tle etnicznym. W Polsce dyskryminacja na tle rasowym, narodowym i etnicznym dotyczy przede wszystkim Romów. Chodzi tu też o kwestie związane z mową nienawiści w odniesieniu do osób narodowości żydowskiej, jest problem, jeśli chodzi o mniejszości narodowe i etniczne żyjące na terenie naszego państwa. Nasuwa się zatem wniosek, że sama różnorodność form komunikacji, jaką stwarza Internet, by przesyłać treści rasistowskie czy ksenofobiczne, czyni ściganie tego typu przestępstw wyjątkowo trudnym.

    Mając to na uwadze, klub Polskiego Stronnictwa Ludowego będzie głosował za (Dzwonek) przyjęciem rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Protokołu dodatkowego do Konwencji Rady Europy o cyberprzestępczości dotyczącego penalizacji czynów...

    Wicemarszałek Eugeniusz Tomasz Grzeszczak:

    Dziękuję, panie pośle.

    Poseł Jarosław Górczyński:

    ...o charakterze rasistowskim lub ksenofobicznym popełnionych przy użyciu systemów komputerowych, sporządzonego w Strasburgu w dniu 28 stycznia 2003 r. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Jarosław Górczyński - Wystąpienie z dnia 11 września 2014 roku.


50 wyświetleń

Zobacz także: