Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

18 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Chorwacji o współpracy w zwalczaniu przestępczości, podpisanej w Dubrowniku dnia 9 lipca 2010 r. (druki nr 2246 i 2317).


Poseł Jarosław Górczyński:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Pragnę przedstawić nasze stanowisko, Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego, wobec rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Chorwacji o współpracy w zwalczaniu przestępczości, podpisanej w Dubrowniku dnia 9 lipca 2010 r.

    Przestępczość jest zagrożeniem dla europejskich obywateli, przedsiębiorstw, instytucji państwowych i gospodarki jako całości. Zjawisko to, w tym także przestępczości zorganizowanej, niestety nie jest obce naszej rzeczywistości i nadal budzi żywe zainteresowanie. Charakter tej przestępczości zmienia się na przestrzeni lat, od bardzo zbrutalizowanych form działania w początkowym okresie transformacji ustrojowej do form bardziej wysublimowanych, idących w kierunku przestępstw gospodarczych, ale przez to nie mniej niebezpiecznych, zagrażających interesom ekonomicznym państwa i bezpieczeństwu obywateli. Nieustanny i szybki postęp cywilizacyjny oraz przyrost nowych technologii wdrażanych w ostatnich latach niemalże na wszystkich polach aktywności człowieka nie mogły pozostać obojętne dla działalności zorganizowanych grup przestępczych i terrorystycznych, które - dysponując ogromnymi zasobami finansowymi - korzystają z najnowszej myśli technicznej w sposób sprzeczny z prawem. Przestępcy bez przeszkód działają ponad granicami państw, co powoduje konieczność podjęcia spójnych działań na poziomie europejskim.

    Szanowni Państwo! Niniejsza umowa, poprzez umożliwienie harmonizacji działań policji z Polski i Chorwacji, zapewni skuteczność działań w ramach zapobiegania międzynarodowym zagrożeniom dla bezpieczeństwa publicznego oraz zwalczania międzynarodowej przestępczości. Dwustronna współpraca ma być realizowana między innymi przez wspólne projekty o charakterze międzynarodowym, wymianę informacji o szkoleniach policji, wizyty wykładowców i studentów oraz wymianę wyników badań naukowych i zawodowych.

    Niewątpliwie poważnym skutkiem wejścia w życie przedmiotowej umowy jest wzmocnienie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego w zakresie zapobiegania przestępczości zorganizowanej i innym rodzajom przestępczości i ich zwalczania. Co za tym idzie, dokument ustanawia zakres prawny współdziałania właściwych organów obu stron przez wymianę informacji dotyczących między innymi istotnych okoliczności związanych z popełnianiem przestępstw oraz technik i metod działania organizacji przestępczych. Podejmowane działania będą mieć na celu zredukowanie liczby przestępstw.

    Wysoka Izbo! Promowanie metod niezbędnych do strategicznych działań związanych z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości oraz gwarantowaniem bezpieczeństwa i porządku publicznego jest jednym z priorytetów działania PSL, dlatego Klub Parlamentarny PSL popiera przedmiotowy projekt ustawy. Dziękuję.



Poseł Jarosław Górczyński - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2014 roku.


69 wyświetleń

Zobacz także: