Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Anna Nemś:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Przeprowadzona z tej okazji kształtująca świadomość językową Polaków oraz propagująca dbałość o poprawność polszczyzny kampania społeczno-edukacyjna ˝Ojczysty - dodaj do ulubionych˝ stała się pretekstem do wywołania ogólnopolskiej dyskusji na temat znaczenia języka ojczystego w naszym życiu codziennym.

    Język polski jest jednym z 25 największych języków na świecie i jednym z 10 największych języków w Europie. Posługuje się nim ponad 40 mln ludzi w Polsce oraz poza jego granicami. Niestety żyjąc w ciągłym pośpiechu, nie zdajemy sobie sprawy z bogactwa naszego języka ojczystego. Tymczasem okazuje się, że na podstawie przeprowadzonych badań językoznawcy oszacowali, iż przeciętny Polak czynnie używa w swoich wypowiedziach kilkunastu tysięcy słów, natomiast biernie - rozumie, ale nie używa - około 30 tys. słów. Zdarzają się również osoby biernie znające nawet ponad 100 tys. słów.

    Niezależnie od bogactwa słownictwa używanego przez nas w życiu codziennym najważniejszy jest fakt, iż wspólny język to narzędzie, dzięki któremu Polacy żyjący nawet w odległych zakątkach świata mogą poczuć swą przynależność do jednej historyczno-kulturowej wspólnoty. Język ojczysty jest częścią każdego z nas, gdyż posługujemy się nim niemal od urodzenia, w nim myślimy i wyrażamy swoje uczucia.

    Pięć wieków temu Mikołaj Rej wygłosił słynne zdanie: A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają. Okazuje się, że współczesność zweryfikowała na niekorzyść dla naszego ojczystego języka słowa polskiego poety. Niestety żyjąc w świecie nowoczesnych technologii, stopniowo zatracamy naszą świadomość i tożsamość językową. Polscy językoznawcy zaczynają bić na alarm, ponieważ coraz więcej naszych rodaków nie dba o poprawność języka ojczystego. Niepokojące jest nagminne nadużywanie przez nas wyrazów obcojęzycznych, szczególnie anglicyzmów, które z powodzeniem dałoby się zastąpić polskimi odpowiednikami. Polszczyzną posługujemy się w sposób niechlujny. Nasze słownictwo ubożeje, zaś wymowa jest niewyraźna. Pisząc dziesiątki SMS-ów, nieświadomie wprowadzamy do naszego języka ogromne ilości skrótów wyrazowych. Robimy coraz więcej błędów ortograficznych. Wszechobecny już niemal wszędzie Internet niesie ze sobą coraz więcej wulgaryzmów, którymi w wątpliwy sposób wzbogacamy nasze codzienne słownictwo.

    Myślę, że najwyższa pora uzmysłowić sobie, iż nasz język ojczysty jest wartością samą w sobie. Jest on wspólnym dobrem tworzonym przez każdego Polaka. Każdy Polak powinien być za niego odpowiedzialny. Również my, posłowie obecnej kadencji, powinniśmy propagować tylko dobre wzorce i zwrócić szczególną uwagę na poprawność polszczyzny, którą posługujemy się w swoich wystąpieniach publicznych. Język ojczysty wymaga od nas wszystkich codziennej troski. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Anna Nemś - Oświadczenie z dnia 28 lutego 2012 roku.


80 wyświetleń

Zobacz także: