Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Anna Nemś:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! 1 września 1939 r. faszystowskie Niemcy bez wypowiedzenia wojny wtargnęły w granice II Rzeczypospolitej. W tym dniu rozpoczęła się wojna obronna Polski oraz II wojna światowa.

    II wojna światowa zapisała się na kartach historii jako największy konflikt zbrojny świata, który objął prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu oraz wszystkie oceany na kuli ziemskiej. Nasza ojczyzna była w trakcie II wojny światowej obiektem agresji faszystowskiej i sowieckiej. Terror okupantów objął ponad 8 mln mieszkańców kraju, zaś w obronie ojczyzny ofiarę życia złożyło ponad 6 mln Polaków. Około 2,8 mln polskich obywateli przymusowo pracowało dla III Rzeszy, ponad 2,5 mln osób Niemcy przesiedlili, a ponad 2,5 mln deportowano w głąb Związku Sowieckiego.

    Data 1 września to jednak nie tylko rocznica wybuchu II wojny światowej, to również Dzień Weterana - polskie święto państwowe, ustanowione w 1997 r. przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień ten jest dorocznym hołdem składanym wszystkim tym, którzy walczyli w obronie ojczyzny. To czas zadumy oraz wspomnień o wielkich, pełnych poświęcenia i odwagi Polakach, którzy w czasie wojennej zawieruchy do końca pozostali wierni swojemu krajowi, jakże często składając w imię jego suwerenności ofiarę ze swojego życia. Również i w tym roku wszyscy pamiętamy o przypadającym w dniu 1 września święcie polskich bohaterów trudnego czasu wojny. Po raz kolejny złóżmy hołd Polakom, którzy narażając swe życie, nie szczędząc sił ani własnej krwi, walczyli o byt niepodległej i suwerennej Rzeczypospolitej. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Anna Nemś - Oświadczenie z dnia 30 sierpnia 2012 roku.


105 wyświetleń

Zobacz także: