Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Maciej Orzechowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Otyłość jest chorobą przewlekłą, spowodowaną nadmierną podażą energii zawartej w pokarmach w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Najczęstszą przyczyną problemów z utrzymaniem właściwej masy ciała jest zbyt wiele kalorii dostarczanych w pożywieniu w stosunku do potrzeb energetycznych organizmu. Dziecko tyje, kiedy je nadmiernie obfite posiłki oraz zażywa za mało ruchu. Z tą drugą stroną staramy się już walczyć, realizując program boisk ˝Orlików˝, jak również budując boiska wielofunkcyjne. Dzieci mają więcej ruchu, więcej się ruszają. Ale cały czas pozostaje problem spożywania nadmiernej ilości posiłków, a właściwie posiłków wysokoenergetycznych.

    Nadwaga wywiera negatywny wpływ na samopoczucie, na samoocenę dzieci. Dzieci otyłe są często dyskryminowane i krytykowane, i to nie tylko przez swoich kolegów oraz koleżanki, ale także przez dorosłych. Przy tym otyłości często towarzyszą stany depresyjne, niska samoocena. Dzieci cierpią i jako dzieci, i później na choroby stawów, układu oddechowego, cukrzycę i schorzenia wątroby. Z roku na rok kłopoty z utrzymaniem właściwej masy ciała ma coraz więcej dzieci. Z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli opublikowanego 16 listopada tego roku wynika, że 18% uczniów zmaga się z nadwagą czy otyłością. Sam byłem ostatnio świadkiem ważnej konferencji w siedzibie Ministerstwa Zdrowia poświęconej temu tematowi. Takie programy, jak ˝Trzymaj formę˝, ˝Szklanka mleka˝ czy ˝Owoce w szkole˝ zasługują na uwagę. Natomiast chyba przekleństwem każdej szkoły są sklepiki, które są wypełnione nie zdrowym pożywieniem, ale właśnie batonikami i chipsami. Samorządy często są zainteresowane tym, żeby środki ze sklepików zasilały jako dodatkowe wpływy szkoły, ale temu trzeba przeciwdziałać.

    To właśnie skoordynowana opieka sprawowana poprzez samorządy, lekarza rodzinnego, o czym mówił minister Arłukowicz w swoim expos?, ale również programy wychodzące naprzeciw naszym oczekiwaniom mają spowodować to, że dzieci będą mogły skutecznie walczyć z pokusami (Dzwonek), walczyć z otyłością. Moje pytanie dotyczy pilotażu, jeżeli chodzi o tego typu rozwiązania inne, oprócz wymienionych programów, i nadzoru nad nimi Ministerstwa. Wiem, że Rada m.st. Warszawy przygotowuje stosowną uchwałę, żeby na poziomie samorządu rozwiązać ten problem, żeby tzw. junk foodu nie było w sklepikach szkolnych.



Poseł Maciej Orzechowski - Zapytanie z dnia 21 grudnia 2011 roku.


76 wyświetleń

Zobacz także: