Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Maciej Orzechowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Chyba najciekawszym komunikatem podanym przez pana posła Marka Balta było to, że posiedzenie jednej z komisji będzie trwało godzinę piętnaście. Jest to nowość, ale określanie długości trwania posiedzenia komisji już na etapie zapowiadania może chyba stanowić dobry zwyczaj.

    Wracając jednak do meritum sprawy, chciałbym powiedzieć, iż, jak wskazuje Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej, w ramach programu ˝Wyprawka szkolna˝ nie zostało zagospodarowanych ponad 10 mln zł. Według tego serwisu główną przyczyną niewykorzystania środków jest zbyt niskie kryterium dochodowe. Przytoczone zostały wypowiedzi rodziców, którzy twierdzą, że nawet przy wysokości zarobków zgodnej z najniższą krajową stawką trudno jest się zakwalifikować. Ponadto wyprawka szkolna może być przyznana również uczniom słabowidzącym, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim oraz uczniom z niepełnosprawnościami sprzężonymi uczęszczającym w roku szkolnym 2012/2013 do szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych. Serwis wykazuje, iż poszkodowane są dzieci niedosłyszące, których niepełnosprawność nie została uwzględniona w dodatkowych kryteriach programu.

    Bardzo dobrze rozpoznaję rozporządzenie, które zostało wydane w roku 2012. Według niego wyprawka, nowe podręczniki mogą pojawiać się wtedy, kiedy następuje zmiana treści podręcznika w zakresie większym niż 20%. Krótkie pytanie: Czy zmiana treści podręcznika polegająca na przykład na zmianie więcej niż 20% zdjęć automatycznie kwalifikuje taki podręcznik do ponownego wprowadzenia? Czy z uwagi na rosnące koszty utrzymania resort planuje podwyższenie progu dochodowego kwalifikującego do otrzymania wyprawki szkolnej? Drugie pytanie: Czy planowane jest ujęcie w specjalnych kryteriach wymagań programu również uczniów niedosłyszących? Trzecie: Jak przedstawia się podział tych środków między poszczególne województwa? Wreszcie ostatnie pytanie: Jak przedstawia się ilość niewykorzystanych środków w porównaniu do liczby dzieci, które uczęszczają do szkół podstawowych i gimnazjów w całym kraju?

    Pozostaje jeszcze kwestia rodzin wielodzietnych, które nie spełniają kryterium dochodowego. Zgodnie z tym rozporządzeniem taka wyprawka może zostać im przyznana na wniosek dyrektora szkoły. Czy rodzice są o tym poinformowani? Dziękuję.



Poseł Maciej Orzechowski - Zapytanie z dnia 12 września 2013 roku.


43 wyświetleń

Zobacz także: