Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

26 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych (druki nr 3929 i 3932).


Poseł Piotr Babinetz:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość wobec komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych, druk nr 3929, wraz z poprawkami przyjętymi na wczorajszym posiedzeniu połączonych komisji: Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, druk nr 3932.

    Projekt wiąże się ze znacznie szerszą i niestety nierozwiązaną od wielu lat kwestią mieszkań zakładowych, a szczególnie z problemem, jakim jest ciągle nieuregulowana sytuacja mieszkańców tych mieszkań. Szczególnie dotyczy to bardzo wielu ludzi na obszarze Górnego Śląska, ale także chociażby w Krośnie na Podkarpaciu. Faktycznym rozwiązaniem sytuacji byłoby uregulowanie sposobu preferencyjnego nabycia przez mieszkańców zajmowanych przez nich mieszkań, umownie nazywanych mieszkaniami zakładowymi, i zabezpieczenie praw tych ludzi. Mimo uchwalenia wielu ustaw od 1994 r. do 2005 r. w dalszym ciągu mieszkańcy nie mają możliwości załatwienia sprawy. Dotychczasowe uregulowania pozwalały na błędne i tendencyjne interpretacje ze szkodą dla najemców mieszkań zakładowych. Dochodziło między innymi do zbywania całych budynków zakładowych i do usuwania najemców poszczególnych mieszkań. Wyroki Sądu Najwyższego z lat 2009-2011 wyraźnie wskazują na potrzebę dokonania korzystnych dla mieszkańców zmian w tym zakresie.

    Trzeba również przypomnieć, że w ostatnich latach były podejmowane próby nowelizacji korzystnych dla mieszkańców. W 2008 r. taki projekt, skonsultowany ze środowiskami społecznymi, których problemów dotyczył, Wysokiej Izbie przedłożył klub Prawo i Sprawiedliwość. Niestety został on ostatecznie zablokowany przez rządzącą koalicję PO-PSL. W tej kadencji taki los spotkał też projekt klubu SLD, bardzo zbliżony do poprzedniego, naszego projektu, Prawa i Sprawiedliwości, mimo prowadzonych, jak to mówił sprawozdawca, prac w podkomisji w ramach Komisji Infrastruktury i Samorządu, gdzie jednak powołano się na przeszkody prawne. Myślę, że trzeba będzie jeszcze do tych spraw wrócić i spróbować znaleźć jednak kompleksowe rozwiązanie tego bardzo ważnego dla wielu mieszkańców problemu.

    Rozpatrywany dziś projekt ustawy to nowelizacja ustawy z 2006 r. o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych, tylko częściowo nawiązujący do wspomnianych projektów ustaw o zmianie niektórych ustaw dotyczących przekształceń własnościowych nieruchomości, które miały doprowadzić do rozwiązywania spraw mieszkańców mieszkań zakładowych. Chodzi tutaj, co już przedstawiali przedmówcy, o umożliwienie skorzystania przez gminy ze wsparcia z Funduszu Dopłat w oparciu o program realizowany od 2006 r. w sytuacji, gdy gminy nabywają lokale mieszkalne będące byłymi mieszkaniami zakładowymi, jak to określono w projekcie. Polegać ma to na umieszczeniu zakupu mieszkań zakładowych w katalogu preferencyjnych rozwiązań powiększania mieszkaniowego zasobu gmin poprzez zakup lokali i budynków mieszkalnych. Propozycje te mają eliminować aktualne bariery prawne, które ograniczają gminom uzyskanie wsparcia ze środków Funduszu Dopłat w przypadku nabywania mieszkań zakładowych.

    Konkretnie projekt zakłada poszerzenie katalogu beneficjentów programu o spółki gminne, jeśli realizują inwestycje w obszarze polityki mieszkaniowej i budownictwa socjalnego, rezygnację z obowiązku wydzielania ekwiwalentnego zasobu lokali socjalnych w przypadku uzyskania z Funduszu Dopłat wsparcia przy nabywaniu mieszkań zakładowych, a samorządy wskazywały właśnie ten dotychczasowy obowiązek jako główną barierę przed uzyskaniem wsparcia z funduszu. Ponadto projekt wprowadza złagodzenie obowiązku wydzielania ekwiwalentnego zasobu lokali socjalnych w przypadku wsparcia z Funduszu Dopłat w sytuacji innych przedsięwzięć, ma dostosować też poziom wsparcia tych działań do poszerzonego zakresu inwestycji objętych programem realizowanym w oparciu o środki funduszu i wreszcie zakłada możliwość dostosowania kryteriów oceny wniosków o wsparcie do sytuacji mieszkań zakładowych oraz do problemu energooszczędności zasobów mieszkaniowych.

    Niestety z przyczyn prawnych, jako wychodząca poza zakres przedstawionego projektu nowelizacji, nie została rozpatrzona na posiedzeniu Komisji Infrastruktury poprawka pana posła Czesława Sobierajskiego z klubu Prawo i Sprawiedliwość, która bardziej bezpośrednio dotyczyła problemów najemców mieszkań zakładowym w szerszym wymiarze.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Aczkolwiek proponowana nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych tylko częściowo może podejmować sprawy ważne dla mieszkańców - najemców mieszkań zakładowych, klub Prawo i Sprawiedliwość przychyla się do poparcia powyższego projektu jako zmierzającego w dobrym kierunku. Myślę, że w następnej kadencji będzie potrzeba pilnego powrotu do sprawy rozwiązania problemów, z jakimi od wielu lat borykają się najemcy mieszkań zakładowych. Dziękuję bardzo.



Poseł Piotr Babinetz - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych


326 wyświetleń

Zobacz także: