Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy Prawo budowlane (druki nr 2493 i 3040).


Poseł Jerzy Materna:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy Prawo budowlane, druki nr 2493 i 3040.

    W dniu 24 kwietnia 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki dotyczące wprowadzenia do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę nr 89/106. Rozporządzenie to zasadniczo zmienia dotychczasowe warunki, które wynikały z dyrektywy nr 86/106. W Polsce rozporządzenie nr 305/2011 weszło w życie z dniem 1 lipca 2013 r. W dniu 13 czerwca 2013 r. uchwalona została ustawa o zmianie ustawy o wyrobach budowlanych oraz ustawy o systemie oceny zgodności. Ustawa ta częściowo dostosowała krajowe przepisy dotyczące wyrobów budowlanych do regulacji zawartych w rozporządzeniu nr 305/2011.

    Celem projektu ustawy jest dostosowanie krajowych przepisów dotyczących obiektów budowlanych i wyrobów budowlanych do rozporządzenia nr 305/2011 w zakresie nieobjętym ustawą z dnia 13 czerwca 2013 r., jak również dokonanie niezbędnych zmian dotychczasowych przepisów regulujących wprowadzanie do obrotu lub udostępnianie na rynku wyrobów budowlanych nieobjętych rozporządzeniem nr 305/2011.

    Istotnym elementem projektowanych zmian są zmiany związane z kontrolą wyrobów budowlanych na rynku, których celem jest poprawa efektywności i skuteczności działań organów nadzoru budowlanego w tym zakresie.

    Ustawa ta powinna zapewnić jakość wyrobów budowlanych oraz jednocześnie chronić przed nieuczciwymi praktykami, tj. sprzedażą wyrobów niespełniających wymagań. Od wielu lat w Polsce funkcjonują grupy wyrobów, które nie spełniają wymagań. Przykładem mogą być wyroby do izolacji cieplnej. Do dnia dzisiejszego nie udało się w Polsce wprowadzić skutecznego systemu nadzoru nad rynkiem. Inne państwa, np. Niemcy czy Francja, na poziomie krajowym wprowadziły skuteczny nadzór nad rynkiem. W obszarze nadzoru nad wyrobami budowlanymi to państwa członkowskie na poziomie krajowym ustalają nadzór nad rynkiem oraz zasady wprowadzania do obrotu wyrobów, które nie są oznakowane znakiem CE.

    12 stycznia 2015 r. w czasie omawiania projektu ustawy w Komisji Infrastruktury był przedstawiony problem notyfikacji do organów Komisji Europejskiej danego projektu ustawy. Uzasadniano, że danego elementu nie można zmienić, bo będzie to podlegało ponownej notyfikacji.

    Tworzenie prawa, które będzie skutecznie broniło polskich konsumentów, powinno być nadrzędnym celem państwa. Skoro inne państwa Unii Europejskiej mają skuteczny system nadzoru nad rynkiem, Polska również powinna stworzyć taki system na poziomie krajowym, bez względu na opór ze strony urzędników Unii Europejskiej.

    Wracając do posiedzenia komisji z 12 stycznia, chcę powiedzieć, że ustaliliśmy, iż Ministerstwo Gospodarki sprawdzi, czy projektowana ustawa wymaga notyfikacji. Po sprawdzeniu miało odbyć się dodatkowe posiedzenie komisji. Czekaliśmy cztery miesiące. Nagle 12 maja, choć nie było posiedzenia komisji, wprowadzono projekt ustawy pod obrady Sejmu. Nie tak się umawialiśmy. Proszę o wyjaśnienie.

    Proponowany projekt ustawy nie do końca zabezpiecza wszystkie strony rynku budowlanego. Tak naprawdę wzmacnia rynek producentów. Nie jest chroniony rynek wykonawcy ani rynek inwestora. Od dawna wiadomo, iż produkowane w Polsce wyroby budowlane są niekiedy niskiej jakości. Dane wyroby nie przechodzą kontroli jakościowej na rynkach zachodnich państw, natomiast z powodzeniem są sprzedawane na rynku krajowym.

    Dlatego Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość proponuje trzy poprawki i przedkłada je pani marszałek. Proponowane poprawki mają wzmocnić rynek wykonawcy i zabezpieczyć interesy inwestora (Dzwonek) pod względem jakości. Dziękuję.



Poseł Jerzy Materna - Wystąpienie z dnia 13 maja 2015 roku.


43 wyświetleń

Zobacz także: