Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Protokołu między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Belgii zmieniającego Konwencję między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Belgii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisaną w Warszawie dnia 20 sierpnia 2001 r., podpisanego w Luksemburgu dnia 14 kwietnia 2014 r. (druki nr 2750 i 2799).


Poseł Jerzy Materna:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość przedstawić stanowisko wobec rządowego projektu ustawy zawartego w drukach nr 2750 i 2799.

    Królestwo Belgii, państwo federacyjne o powierzchni 30,5 tys. km2 i liczbie ludności wynoszącej 11 151 tys., należy do grona najbardziej rozwiniętych krajów Europy. PKB wynosi 254 mld euro, w przeliczeniu na jednego mieszkańca - 30 tys. euro. Belgia ma bardzo dobrze rozwinięte transport drogowy, kolejowy, wodny i komunikację miejską. Pod względem gęstości sieci dróg kołowych Belgia zajmuje pierwsze miejsce w Europie, pod względem gęstości autostrad - drugie. Rozbudowany system infrastruktury spowodował rozwinięcie się sektora usług, którego udział w tworzeniu dochodu narodowego sięga 70%. Najważniejszymi gałęziami przemysłu belgijskiego są: chemia, przemysł metalurgiczny i elektromaszynowy oraz branże spożywcza i tekstylna. Gospodarkę Belgii charakteryzuje w ostatnich latach umiarkowany wzrost, kształtujący się na poziomie 0,2-1,1% PKB. Bezrobocie sięga 9% przy poziomie inflacji 1,2%. Deficyt finansów publicznych utrzymuje się na poziomie 2,8% PKB. Belgia stawia na model socjalny.

    Obroty polsko-belgijskie w 2013 r. osiągnęły wartość ponad 6,9 mld euro i zamknęły się ujemnym dla Polski saldem handlowym w wysokości ok. 200 mln euro. Belgia znajduje się na dziewiątym miejscu wśród partnerów gospodarczych Polski. Głównymi grupami towarowymi w eksporcie do Belgii są: urządzenia mechaniczne i elektryczne, pojazdy mechaniczne, tworzywa sztuczne, wyroby metalurgiczne i różne. Głównymi towarami w imporcie z Belgii są: tworzywa sztuczne, produkty przemysłu chemicznego, wyroby metalurgiczne i urządzenia mechaniczne i elektryczne.

    Według danych GUS w Polsce zainwestowało i działa ponad 500 przedsiębiorstw z udziałem kapitału belgijskiego. Działają one w sektorach: finansowo-ubezpieczeniowym, energetycznym, spożywczym, materiałów budowlanych, maszyn rolniczych i usług komunalnych. W Belgii zarejestrowanych jest ponad 8 tys. firm, głównie małych, z małym kapitałem polskim, które na ogół zajmują się świadczeniem usług budowlanych i remontowych. Tworzenie takich przedsiębiorstw aktywnie wspierają władze terytorialne Belgii z uwagi na to, że przyczyniają się one do powstawania miejsc pracy i do aktywności życia gospodarczego. Podatki w Belgii należą do najwyższych w Europie. Dla osób prawnych sięgają ponad 33%, a dla osób fizycznych kształtują się na poziomie od 25% do 50%. Nie można zapomnieć o różnego rodzaju ulgach.

    Nowo podpisana konwencja z 14 kwietnia 2014 r. oparta jest na modelowej konwencji OECD. (Dzwonek) Zawiera istotną zmianę polegającą na odejściu od metody ogólnej unikania podwójnego opodatkowania dochodów osiągniętych przez rezydentów polskich na terytorium Belgii, czyli zmianę z metody proporcjonalnego zaliczenia na metodę wyłączenia z progresją. Będzie ona dobrze odebrana przez Polaków pracujących w Belgii.

    Minister finansów będzie sprawował nadzór nad realizacją konwencji. Protokół liczy 11 artykułów.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość popiera projekt ustawy i będzie głosował za jej uchwaleniem. Dziękuję.



Poseł Jerzy Materna - Wystąpienie z dnia 21 października 2014 roku.


91 wyświetleń

Zobacz także: