Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

15 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Europejską Organizacją Badań Astronomicznych na Półkuli Południowej a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej dotyczącej warunków przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Europejskiej Organizacji Badań Astronomicznych na Półkuli Południowej, podpisanej w Warszawie w dniu 28 października 2014 r. (druki nr 3094 i 3172).


Poseł Bogusław Wontor:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej wygłosić oświadczenie w sprawie rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Umowy między Europejską Organizacją Badań Astronomicznych na Półkuli Południowej a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej dotyczącej warunków przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Europejskiej Organizacji Badań Astronomicznych na Półkuli Południowej, podpisanej w Warszawie w dniu 28 października 2014 r., druk nr 3094.

    Panie i Panowie Posłowie! Poseł sprawozdawca i moi przedmówcy na temat ratyfikacji i na temat umowy powiedzieli bardzo dużo, praktycznie rzecz biorąc wyczerpująco. Pozostaje mi dodać, że moje koleżanki i koledzy z Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej cieszą się, że astronomowie będą mieli pełny - można już powiedzieć - dostęp do możliwości, które są stwarzane przez bycie członkiem tej organizacji. Jeżeli patrzymy z punktu widzenia polskiej nauki i polskich naukowców, to jest to niewątpliwie duży postęp i dla nich to ważna sprawa. Oni na pewno będą mieli z tego korzyści i będą potrafili skutecznie czerpać z tych korzyści.

    Większym problemem jest to, co już tutaj moi przedmówcy mówili. Czy my, ogólnie jako kraj, będziemy potrafili jak najwięcej skonsumować z tego członkostwa, bo to różni się tym od Europejskiej Agencji Kosmicznej, o czym pan poseł prof. Iwiński wspominał, że w Europejskiej Agencji Kosmicznej zwrot jest geograficzny, więc składka wraca, można tak powiedzieć, co najmniej w określonej wysokości. Tutaj o te środki trzeba będzie zabiegać. Jest to duże wyzwanie dla przemysłu kosmicznego, innowacyjności, nowoczesnych technologii, żeby uczestniczyć w tych kontraktach, przetargach, żeby te środki finansowe wpłynęły z powrotem do Polski. Mam nadzieję, że tak się stanie i że Polska nie będzie płaciła składki, nie mając z tego bezpośredniej, namacalnej korzyści, poza tą, o której wspomniałem, mówiąc o naukowcach.

    Tutaj należą się ogromne podziękowania dla rządu, że zrobił ten krok, bo na pewno jest to krok we właściwym kierunku. (Dzwonek) Przecież jeżeli mówimy o kosmosie, to trudno nie myśleć o innowacyjności, o nowoczesnych technologiach, a to jest przecież napęd gospodarki. Jest to więc pójście właściwą drogą. Podziękowania dla ministerstwa nauki za to, że znalazło środki finansowe na tę niemałą składkę członkowską. Mam nadzieję, że Polska spożytkuje swój udział w należytym stopniu i efektywnie. Dziękuję bardzo.



Poseł Bogusław Wontor - Wystąpienie z dnia 04 marca 2015 roku.


26 wyświetleń

Zobacz także: