Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (druk nr 3151).


Poseł Urszula Pasławska:

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Szanowny Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego pragnę przedstawić stanowisko klubu w sprawie rządowego projektu ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Projekt ma na celu przede wszystkim transpozycję prawa Unii Europejskiej.

    Przedłożony projekt stanowi kolejny krok we wdrażaniu wspólnej polityki w dziedzinie ochrony klimatu, stanowiącej efekt międzynarodowego kompromisu w ograniczaniu szkodliwego wpływu naszej cywilizacji na naturę, a konkretnie na klimat. Należy zauważyć, że jest to krok powtarzany, ponieważ regulacje krajowe w tej kwestii były już procedowane, mam na myśli ustawę z dnia 22 grudnia 2004 r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji oraz ustawę z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.

    Należy zauważyć, że zakres zaproponowanych zmian wykluczył tryb nowelizacji i wymaga uchwalenia odrębnej ustawy. Wynika to z jednej strony z faktu wejścia w życie wielu nowych regulacji europejskich, a z drugiej - z krajowych praktycznych doświadczeń we wdrażaniu tych regulacji, które oddziałują na wiele ważnych dziedzin naszej gospodarki narodowej. Od wielu lat podstawą funkcjonowania polskiego systemu ochrony środowiska jest zasada płacenia za korzystanie ze środowiska. Korzystanie polega również na możliwości wprowadzania do środowiska, w tym wypadku do powietrza, produktów działalności gospodarczej.

    Dyskusja na forum Unii Europejskiej służąca wypracowaniu kompromisu ma swoją temperaturę polityczną, szczególnie dotyczy to takich aspektów, jak wielkość emisji przypadająca na poszczególne państwa członkowskie, rozdział bezpłatnych uprawnień dla funkcjonujących instalacji czy sposób nabywania uprawnień dla nowych instalacji - to podstawowe punkty politycznej dyskusji. Szczególnie ważne są dla nas przepisy dotyczące emisji z instalacji służących do produkcji energii elektrycznej. Nasza energetyka oparta jest na paliwach kopalnych, to znaczy na takich, które ze swej natury są znaczącym źródłem emisji. Pracujemy nad kształtem polityki energetycznej naszego państwa, a przepisy dotyczące ochrony środowiska powinny służyć promowaniu technologii niskoemisyjnych, w tym energetyki obywatelskiej opartej na odnawialnych źródłach energii.

    Omawiana ustawa reguluje sprawy handlu emisjami i możliwości osiągania zysku z oferowania zaoszczędzonych umownych jednostek emisji. Dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie są dość skromne, a pozyskane środki nie odmieniły oblicza polskiej energetyki. W tym przypadku rodzą się pytania o rolę wiodącego resortu we wdrażaniu przepisów omawianej ustawy. Czy krajowy operator, czyli Krajowy ośrodek bilansowania i zarządzania emisjami, posiada zabezpieczenia materialne i personalne odpowiednie do wykonywania nowych obowiązków? Czy Inspekcja Ochrony Środowiska jest przygotowana do nowych zadań? Czy tworzony system nie będzie nadmiernie urzędniczo rozbudowany? Jak nowe regulacje wpłyną na konkurencyjność polskiej gospodarki? Takie wątpliwości towarzyszą nam nieraz, ale w szczególności w przypadku procedowania przepisów tworzonych w oparciu o umowne mechanizmy globalne, które powodują konkretne lokalne ograniczenia.

    Z nadzieją pochylamy się nad przedłożonym projektem ustawy. Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego zagłosują za skierowaniem projektu do prac w komisjach problemowych. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Urszula Pasławska - Wystąpienie z dnia 03 marca 2015 roku.


72 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:


Poseł Urszula Pasławska - Wystąpienie z dnia 04 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Informacja bieżąca w sprawie kontraktów terytorialnych zawartych...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy




Poseł Urszula Pasławska - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Urszula Pasławska - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Urszula Pasławska - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Urszula Pasławska - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Urszula Pasławska - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Urszula Pasławska, Artur Dębski, Jakub Stefaniak - konferencja z 19 sierpnia 2015 r.
Konferencja prasowa - Referendalne kombinacje PiS PSL - Biuro Klubu Urszula Pasławska, Artur...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy