Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

28 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (druki nr 3148 i 3164).


Poseł Beata Rusinowska:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska wygłosić oświadczenie w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

    Głównym celem tego projektu, tak jak poseł sprawozdawca powiedział, jest ograniczenie liczby gospodarstw utrzymujących niskie standardy w zakresie bioasekuracji, co przyczyni się niewątpliwie do zapobieżenia szerzeniu się chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania na zwierzęta z gatunków wrażliwych, przebywające w gospodarstwach.

    Bezpośrednim powodem podjęcia prac legislacyjnych było zagrożenie rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń z dzików wolno żyjących na świnie utrzymywane w gospodarstwach. Zmniejszenie liczby gospodarstw utrzymujących niskie standardy - zazwyczaj są to niewielkie gospodarstwa - pozwoli na ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych zwierząt oraz będzie stanowiło wsparcie przy zwalczaniu takich chorób.

    Proponuje się wprowadzenie nowej instytucji prawnej w postaci programów bioasekuracji wprowadzanych w drodze rozporządzenia ministra właściwego do spraw rolnictwa. W programach takich zostaną określone wymagania dla gospodarstw. Szczególne znaczenie programy będą miały na obszarach objętych nakazami, zakazami lub ograniczeniami w związku ze zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt. Programy te przewidywałyby, że w gospodarstwach niespełniających wymagań bioasekuracji powiatowy lekarz weterynarii nakazuje ubój lub zabicie zwierząt z gatunków wrażliwych oraz zakazuje wprowadzania do gospodarstwa takich zwierząt. Posiadaczowi zwierząt objętych wymienionymi nakazami i zakazami przysługiwałoby odszkodowanie za zabite lub poddane ubojowi zwierzęta oraz rekompensata za okres, w którym nie mógłby utrzymywać zwierząt z gatunków wrażliwych w gospodarstwie. Przyznawanie i wypłacanie rekompensat będzie należeć do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W projekcie ustawy został wskazany maksymalny limit wydatków z budżetu państwa będących skutkiem finansowym projektowanej ustawy. W celu monitorowania wydatków z budżetu państwa wprowadzono także w projekcie ustawy mechanizm korygujący.

    Główną korzyścią z wprowadzenia programu bioasekuracji będzie niedopuszczenie do przeniesienia czynnika chorobotwórczego do gospodarstw, co w efekcie nie spowoduje ograniczenia eksportu zwierząt, mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego, a jednocześnie zmniejszy koszty zwalczania chorób metodami administracyjnymi.

    Czas trwania programu bioasekuracji jest ściśle związany z sytuacją epizootyczną w odniesieniu do danej choroby zakaźnej zwierząt. Wstępnie planuje się, że program bioasekuracji opracowany w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń u dzików będzie realizowany przez 4 lata.

    W projekcie ustawy proponowane są również rozwiązania pozwalające na pozyskanie przez organy Inspekcji Weterynaryjnej dokładnych informacji o miejscach przebywania zwierząt gospodarskich z gatunków wrażliwych w wypadku zagrożenia wystąpieniem lub wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania. W tym celu proponuje się przyznanie powiatowemu lekarzowi weterynarii kompetencji do nakazywania, w drodze rozporządzenia, posiadaczom zwierząt zgłaszania miejsc, w których przebywają zwierzęta z gatunków wrażliwych. Analogiczne kompetencje proponuje się przyznać także wojewodzie.

    I tu, panie marszałku, Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska, dbając o jasność rozwiązań zaproponowanych w projekcie ustawy, wnosi trzy poprawki upraszczające procedury powiadamiania właściwego organu o miejscu przebywania zwierząt.

    Oczywiście Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska, który mam zaszczyt reprezentować, będzie głosował za przyjęciem omówionego przeze mnie projektu ustawy. Dziękuję pięknie. (Oklaski)



Poseł Beata Rusinowska - Wystąpienie z dnia 19 lutego 2015 roku.

Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt


794 wyświetleń




Zobacz także:





Poseł Beata Rusinowska - Wystąpienie z dnia 04 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Informacja Rady Ministrów w sprawie pogarszającej się sytuacji w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Beata Rusinowska - Wystąpienie z dnia 22 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Beata Rusinowska - Wystąpienie z dnia 14 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 92 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Beata Rusinowska - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Beata Rusinowska - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Beata Rusinowska - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Beata Rusinowska - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Głównego Inspektora Pracy z działalności Państwowej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy