Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2241 i 2290).


Poseł Sprawozdawca Maciej Banaszak:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Komisji Infrastruktury, jako poseł sprawozdawca, mam zaszczyt zaprezentować stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw.

    Wysoka Izbo, powyższy projekt był przedmiotem obrad komisji w dniu 3 kwietnia br. Oprócz posłów członków Komisji Infrastruktury udział w posiedzeniu wzięli również: obecny pan minister Zbigniew Rynasiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Katarzyna Maranda, zastępca dyrektora Departamentu Nieruchomości Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Jacek Jóźwik, naczelnik w Ministerstwie Finansów, prof. Stanisława Kalus, przedstawicielka Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych, a także pracownicy Kancelarii Sejmu. W trakcie obrad komisji minister Zbigniew Rynasiewicz uzasadnił konieczność opracowania tego projektu przede wszystkim tym, że projekt ten ma charakter porządkujący i likwiduje zbędne organy opiniotwórczo-doradcze działające przy ministrze właściwym do spraw transportu, ministrze właściwym do spraw budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.

    W trakcie pierwszego czytania projektu na posiedzeniu komisji zgłoszono dwa wnioski. Wnioskiem najdalej idącym był wniosek posła Andrzeja Adamczyka o odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu. Wniosek ten nie uzyskał większości. Za przyjęciem wniosku głosowało 8 posłów, przeciw - 16, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Drugi z wniosków został zgłoszony przez pana posła Józefa Rackiego i dotyczył skreślenia art. 2 oraz nadania art. 5 brzmienia: Z dniem wejścia w życie ustawy znosi się Radę do Spraw Autostrad. Również ten wniosek nie uzyskał większości przy 8 głosach za, 12 - przeciw i 2 wstrzymujących się.

    W konsekwencji rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw, druk sejmowy nr 2241, został przyjęty w całości w wersji przedstawionej przez rząd, uzyskał większość w czasie pierwszego czytania w Komisji Infrastruktury.

    Wysoka Izbo! Chciałbym jeszcze odnieść się, oczywiście merytorycznie, do samego projektu, chciałbym wskazać jego najważniejsze założenia. Po pierwsze, jest to uchylenie przepisów powołujących Radę do Spraw Autostrad jako organ doradczy ministra transportu, likwidacja tejże instytucji. Uzasadnieniem wprowadzenia tej zmiany jest przede wszystkim utrata aktualności, jeśli chodzi o zadania należące do zakresu działania Rady do Spraw Autostrad, w szczególności dotyczące opiniowania projektów wniosków o ustalenie lokalizacji, opiniowania kryteriów oceny dokumentacji wstępnych i ofert w postępowaniach przetargowych oraz wyników kwalifikacji wstępnej.

    Po drugie, jest to uchylenie przepisów dotyczących Państwowej Rady Nieruchomości i likwidacja tejże instytucji. Uzasadnieniem wprowadzenia tej zmiany jest konieczność rezygnacji z organów o charakterze ogólnym, niemających sprecyzowanych zadań. Dodatkowo likwidacja Państwowej Rady Nieruchomości przyczyni się do zredukowania obciążeń finansowych wynikających z konieczności obsługi tego ciała doradczego, co pozwoli na skierowanie zasobów kadrowych i finansowych ministra i podległego mu resortu na inne, niejednokrotnie, w mojej opinii, ważniejsze kwestie.

    Po trzecie, jest to szybsze przekazywanie środków finansowych pobieranych od zagranicznych podmiotów transportowych na budowę dróg. Ta propozycja zawarta w projekcie przewiduje, iż Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazywać będzie kwoty opłat za wydanie zezwoleń zagranicznych na wykonanie międzynarodowego transportu rzeczy lub osób w terminie pierwszych dwóch dni roboczych po zakończeniu tygodnia, w którym wpłynęły, na rachunek Krajowego Funduszu Drogowego, z przeznaczeniem na budowę i utrzymanie dróg krajowych oraz na potrzeby gromadzenia danych o drogach publicznych i sporządzania informacji o sieci dróg publicznych. Ma to na celu przyspieszenie transferu środków finansowych oraz jak najszybsze przekazywanie ich na cel w postaci budowy dróg i autostrad.

    Po czwarte wreszcie, projekt przewiduje również zmiany w ustawie o ochronie przyrody. Polegają one na usunięciu delegacji ustawowej dla ministra właściwego do spraw transportu do wydania w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw środowiska rozporządzenia określającego warunki techniczno-przyrodnicze zakładania zadrzewień w granicach pasa drogowego, sposoby ich ochrony oraz dobór gatunków drzew i krzewów, kierując się potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony krajobrazu i różnorodności biologicznej oraz odpowiednich warunków utrzymania dróg i bezpieczeństwa korzystania z dróg.

    Powyższa zmiana uzasadniona jest tym, że uchylone zostało upoważnienie dla ministra właściwego do spraw środowiska do wydawania ww. rozporządzenia, przez co nie jest możliwe wydanie rozporządzenia przez ministra właściwego do spraw transportu. Dodatkowo analiza prac przeprowadzonych nad projektem rozporządzenia wykazała, że wydanie takiego rozporządzenia nie przyczyni się do poprawy realizacji celów ochrony przyrody, o których mowa w ustawie, ani nie wzmocni zadań ochrony terenów zieleni i zadrzewień w pasie drogowym.

    Nadal merytorycznie odnosząc się do przedstawionego projektu, chciałbym wskazać na fragment dotyczący oceny skutków regulacji, według którego projekt może wpłynąć pozytywnie na budżet państwa dzięki ograniczeniu wydatków Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz likwidacji kosztów obsługi techniczno-organizacyjnej Rady do Spraw Autostrad, a także wydatków ministra do spraw budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa w związku z likwidacją kosztów obsługi Państwowej Rady Nieruchomości. W przypadku obsługi Państwowej Rady Nieruchomości nie będzie też konieczności pokrywania kosztów delegacji członków rady.

    Wysoka Izbo! Podsumowując całość przedstawionego rządowego dokumentu, należy wskazać, iż zmiany zaproponowane przez Radę Ministrów w przedłożonym projekcie jak najbardziej idą w dobrym kierunku, mają na celu przede wszystkim likwidację niepotrzebnych rad i podmiotów doradczych. Projekt ustawy ma ewidentnie charakter korekcyjny, likwiduje zbędne przepisy i polityczne ciała doradcze, a konsekwencją wprowadzenia tych przepisów będzie zmniejszenie biurokracji, możliwość szybszego podejmowania decyzji, szybszy transfer środków finansowych na budowę dróg, a także ograniczenie, likwidacja wydatków na fasadowe i już niepotrzebne, w moim przekonaniu, instytucje państwowe. Warto poprzeć, Wysoka Izbo, takie ograniczenie biurokracji.

    Z tych wszystkich powodów rekomenduję Wysokiej Izbie przychylenie się do stanowiska zawartego w sprawozdaniu Komisji Infrastruktury doręczonym paniom i panom posłom w druku sejmowym nr 2290 i uchwalenie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw z druku nr 2241 bez poprawek. Bardzo dziękuję. (Oklaski)



Poseł Maciej Banaszak - Wystąpienie z dnia 23 kwietnia 2014 roku.


144 wyświetleń




Zobacz także:


Poseł Maciej Banaszak - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Maciej Banaszak - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 95 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Maciej Banaszak - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Maciej Banaszak - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Maciej Banaszak - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskich projektach ustaw: o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Maciej Banaszak - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskich projektach ustaw: o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Maciej Banaszak - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskich projektach ustaw: o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Maciej Banaszak - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Maciej Banaszak - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Maciej Banaszak - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Przedstawiony przez Prezesa Rady Ministrów dokument: "Stan...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy